РТ: Каква дипломатија? 36 земаља на које су САД насрнуле ове седмице
За америчку дипломатију било је неколико напорних дана, са неколико десетина земаља које су примиле претње, ултиматуме и санкција ове седмице. А тек је субота.
Мексико је најновија мета, која је подвргнута царинама у висини од 5 одсто за сву робу, а које ће се постепено повећавати сваки месец по 5 одсто до 25 одсто у октобру, док се не заустави проток миграната из Латинске Америке у САД, а што је испуњавање једног од преддизборних обећања председника Доналда Трампа. Већина тих миграната није чак ни из Мексика.
Цела Европска унија могла би се суочити с казнама ако покуша да тргује с Ираном користећи свој недоларски хуманитарни механизам који за заобилажење америчког ембарга. Пошто је напорно радила на нуклеарном споразуму из 2015. године са Техераном, за који је више пута потврђено да функционише, државе чланице ЕУ нису спремне да се одрекну трговине с Ираном због Трамповох хира, а специјални представник САД-а за Ирану Брајан Хук је поновио претње санкцијама у четвртак на осносву Закона о сузбијању америчких непријатеља путем санкција.
То су 32 земље, којима је запрећено или су санкционисане у једном дану (рачунајући 28 чланица ЕУ). Дипломатија топовских чамаца у неколико година упакована је у неколико сати Трамповог потписа у стилу „узми илои остави“.
Спомињући Иран, који „готово сигурно“ стоји иза неподобног напада на нафтне танкере у близини Перзијског залива, Кину која се усуђује да купи иранску нафту, Русију која је „вероватно“ поново покренула нуклеарна тестирања ниског интензитета и Венецуелу, где је свргавање њеног изабраног председника једини дугоочекивани резултат разговора са опозицијом коју ће Вашингтон прихватити. Једва да је прошла седмица, а да Трампова администрација није изнела пола туцета оптужби и претњи против неког од њих или свих њих, а ове седмице, машина је радила жешће него икад.
Ево визуелне помоћи - свака земља којој су САД запретиле ове седмице, обојена на мапи.

- Извор
- фото: © Global Look Press / Uwe Skrzypczak / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »