РТ: „Препрека за улазак у ЕУ“: У Бриселу кажу да у Србији постоји ризик од „ауторитаризма“
„Ако се Србија настави кретати ка ауторитаризму, то може бити озбиљна препрека уласку у ЕУ. Могући датум за чланство Србије у Европској унији био је 2025. године“, наводи се у документу.
Србија je од 2012. године кандидат за чланство у Европској Унији. Истовремено, Београд се залаже не само за европске интеграције, већ и за партнерство са Русијом и Кином. Србија такође не намерава да се придружи НАТО-у и призна независност Косова. Такав став изазива незадовољство западних политичара.
Вулин је додао да Србија има алтернативу ЕУ - другим савезима и народима који "сарађују на равноправној основи".
За разлику од Запада, Русија поштено третира жељу Србије да развија пријатељске односе са различитим земљама. Према речима руског председника Владимира Путина, приступање Србије Европској Унији ни на који начин неће утицати на сарадњу између Москве и Београда.
Дмитриј Абзалов, председник Центра за стратешке комуникације, са своје стране, подсетио је на јасна кршења демократских процеса у другим земљама - кандидатима за приступање Европској Унији, који из неког разлога не сметају Бриселу.
„Руска Федерација досљедно испуњава своје обавезе, оно што не виде у ЕУ. Брисел нема јаку уједињену позицију. Није јасно ко је одговоран за политику која се проводи. Поставља се питање: Шта ће Европска Унија дати Србији? Велике финансијске помоћи неће бити. Поред тога, није познато како ће ЕУ функционисати под новим парламентом чак и након изласка Велике Британије “, додао је он.
У међувремену, аналитичари Парламента ЕУ обраћају пажњу на "претерану концентрацију политичке моћи" у рукама Александра Вучића. Према Уставу Србије, извршне функције припадају влади на челу са премијером, а улога председника је прилично церемонијална. Али у пракси то није, примећују у Парламенту ЕУ.
Истраживачи су упоредили оно што се дешава у Србији са ситуацијом у Русији, где је Владимир Путин "неспорни лидер", упркос "промени улога" са Дмитријом Медведевом од 2008. до 2012. године.
- Извор
- фото: © РИА Новости / Михаил Климентьев/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »