РТ: Глобални војни расходи највећи за три деценије, највећи потрошач САД
Извор: Восток / РТ
Земље света су потрошиле 1,8 билиона долара на војску 2018. године. САД воде у тој потрошњи, док неки од савезника НАТО-а такође пробијају своје ратне буџете наводећи руску "претњу", упркос томе што је Москва смањила своје војне издатке.
Протекла година је била изузетно успешна за војну индустрију, према подацима Стокхолмског међународног института за истраживање мира (СИПРИ). Према најновијем извештају објављеном у понедељак, глобални војни трошкови порасли су за 2,6 одсто да би достигли највиши ниво од 1988. године, када су истраживачи почели да прате податке.
The five largest military spenders in 2018 were:
— SIPRI (@SIPRIorg) April 29, 2019
1) USA
2) China
3) Saudi Arabia
4) India
5) France
Together, they accounted for 60% of global military spending. New SIPRI military expenditure data available now: https://t.co/gY0BuUP01h#MILEX #GDAMS pic.twitter.com/T4cD5IrYCF
Раст војне потрошње подстакнут је појачаним ривалством између САД-а и Кине, као и затегнутом ситуацијом у Азији где је Индија повећала потрошњу за 3,1 посто, а Пакистан за 11 посто.
"Тензије између земаља у Азији, као и између Кине и САД су главни покретачи наставка раста војних трошкова у региону", рекао је Петер Визман, виши истраживач у СИПРИ програму за наоружање и војне трошкове (АМЕКС).
"Повећање америчке потрошње потакнуто је имплементацијом нових програма набавке наоружања у 2017. години под управом Трампа", истакао је др Ауд Флорант, директор СИПРИ АМЕКС.
Држећи се тренда за последње 24 године, Кина је повећала своју потрошњу за пет посто. Међутим, темпо њеног војног раста успорен је до најнижег нивоа од 1994. године. Пекинг је укупно издвојио 250 милијарди долара за војне потребе.
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »