BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Стравичне посљедице НАТО бомбардовања Српске и Србије

Стравичне посљедице НАТО бомбардовања Српске и Србије
08.04.2019. год.


О последицама експлозија осиромашеног уранијума током НАТО бомбардовања Републике Српске 1995. и Савезне Републике Југославије 1999. године, као могућем узроку пораста малигних обољења, не говори се само на нашим просторима. Канцерогена и генотоксична дејстава искусили су и припадници НАТО. У Републици Србској и Србији предстоје значајна научна истраживања, којим ће бити доказана прекомјерна употреба силе и злочин НАТО.


Жељко Самарџић, са петнаестак сабораца, у августу 1995. на локалитету Градиште у близини Пала био је изложен бјесомучном ракетирању НАТО бомбардера. Озрачени су испаљивањем 60 ракета обогаћених осиромашеним уранијумом и удисањем дима и радиоактивне прашине. Половина није преживјела посљедице, умрли су од малигних болести. Нико није прошао без посљедица, а Жељко је у току двије године, три пута подвргаван хируршким захватима. Увјерио се да би ћутање могао да уновчи и обезбиједи себе и своју породицу, али Жељко каже, живот му је дар од Бога управо да би свједочио.


- 2002. године у Бриселу је публициста Мишел Колон организовао је семинар о штетном дејству осиромашеног уранијума. На једној од пауза, искористили су одсуство преводиоца јер ја не знам енглески језик, и понудили ми да са породицом живим у било којој НАТО земљи. На скупу су учествовали као новинари, а Колон их је након тога одстранио - прича Самарџић.


Осим јединица ВРС на ватреним положајима Сарајевско-романијског ратишта, гађани су и циљеви у насељима. На Хаџиће су сручене тоне убојитих бомби. Након егзодуса, становништво се организовано доселило у Братунац.

- Фрапантан је податак да 4.500 избјеглица представља шестину укупног становништва Братунца, те да је на годишњем нивоу половина умрлих у Братунцу из Хаџића - наводи Недељко Зеленовић, ратни извјештач из Хаџића.

Овдашњој јавности, сигнали да је НАТО над Србском и Србијом испразнио складишта неконвенционалних ракета са осиромашеним уранијумом стигла је са Запада.


Бивши директор болнице Касиндо у Источном Сарајеву хирург Славко Ждрале рекао је да је након 1996. године уочено да се "нешто дешава", те да су касније добили информацију о употреби оружја са осиромашеним уранијумом на просторима Јахорине, Хан Пијеска, Хаџића, што је узроковало повећан број малигних болести.

 
Уједињене нације су сакриле од јавности извештај шефа мисије за просторни програм УН Бакари Канте, у коме је констатовао да је НАТО у Србској и Србији починио еколошки геноцид. Посљедице су погубне за шири регион!
 
- Диоксини, јако токсичне материје у ваздуху биле су по неколико пута веће од дозвољених вриједности, чак у Тракији у Грчкој, а сматра се да су одређене токсичне материје отишле тако далеко да су стигле до Украјине и Белорусије. Од нас су направили експеримент и нико никада за то није одговарао. Шта треба урадити? Треба научно то све доказати - каже Даница Грујичић, члан Комисије за истраживање посљедица НАТО бомбардовања Србије, неурохирург и професорка Медицинског факултета у Београду.
 
Аргументима науке,пред међународне институције и судове - циљ је парламентарних и стручних комисија у Републици Србској и Србији.
 
- Небо се разведрава над свима, постоји већ неколико јавних осуда у Италији, али и у другим земљама чланицама НАТО - каже србски дипломата Владислав Јовановић.
 
Јовановић истиче да је, ако је акција бомбардовања СР Југославије била против мира, јер није била одобрена од Савјета безбједности, онда је и бомбардовање снага Републике Српске у БиХ било, такође, увлачење НАТО-а у грађански рат и свраставање на једну страну.
 
Зид ћутања се руши. Проговорили су о посљедицама канцерогених и генотоксичних дејстава припадници италијанског, шпанског и других контингената КФОР-а на КиМ, који нуде заједничко дјеловање. И округли сто у Источном Сарајеву допринос је почетој кампањи, која би на крају морала доказати да је ударна песница новог свјетског поретка, употребљавајући муницију са осиромашеним уранијом, веома добро знала шта ради.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...


Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...

Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији


Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....

Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.


Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА