Живадин Јовановић: Није било начина да се избегне НАТО агресија, јер је имала глобални геополитички значај за агресоре
НАТО бомбардовање Југославије 1999. године од стране НАТО снага било је неизбјежно због планова Северноатлантског савеза да се прошири према Русији, рекао је Живадин Јовановић бивши министар спољних СРЈугославије.
Јовановић је предводио србско Министарство спољних послова током неуспешних преговора са косовским Албанцима уз учешће Сједињених Држава и Русије у пролеће 1999. године у замку Рамбује у Француској, након чега је уследило бомбардовање СРЈ од стране НАТО-а.
"Није било начина да се избегне НАТО агресија, јер је имала глобални геополитички значај за агресоре. Они су хтели да покажу своју снагу упркос међународном праву и УН-у, да добију отворен простор за примену стратегије војне експанзије на југоисток", рекао је бивши министар спољних послова за РИА Новости.
Живановић је додао да су након НАТО агресије у близини града Урошевца на Косову и Метохији изградили највећу војну базу на европском континенту - "Бондстил".
"Ово је била прва карика у ланцу низа нових америчких база. Затим су у Бугарској отворене четири америчке војне базе, четири у Румунији, још неколико на Балтичком мору и тако даље. Никакви уступци не би их задовољили и нису били упоредиви са геополитичким циљевима Сједињених Америчких Држава и НАТО-а. Агресију је било немогуће избећи“, нагласио је Јовановић.
Јовановић је додао да Југославија никоме није претила у том тренутку, те да Београд није очекивао да ће поразити НАТО, него да је покушао да се заштити од сваке агресије.
- Извор
- Живадин Јованоић, министар спољних послова СР Југославије, фото: © Танјуг/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »