САД не намеравају да се зауставе на Југославији
Дејства НАТО-а у Југославији била су повезане са жељом савеза да се приближи границама Русије, рекао је министар спољних послова Сергеј Лавров.
Директор Института за стратешко планирање Александар Гусев је изнео своје виђење догађаја на Балкану 1999. године.
Према његовим речима, догађаји су се подударали са периодом када је "Вашингтон одлучио да су победили у Хладном рату, нестао Совјетски Савез, а Русија била слаба, убеђена да жели да се придружи западним демократским процесима".
"Вашингтон је био у искушењу да преузме ситуацију широм света под своју потпуну контролу, да се одмакне од принципа хармонизације приступа међународним проблемима на основу Повеље УН-а и да реши сва питања која настају како би доминирао свим регионима света. Наравно, историја Југославије је била повезана с тим. Нема никакве сумње у жељи НАТО-а да се прошири на исток, ближе границама Руске Федерације. Каснији развој догађаја доказује да је то у стварности тако и било“, рекао је Лавров у интервјуу за телевизијски канал НТВ.
Директор Института за стратешко планирање, доктор политичких наука, професор Александар Гусев је изразио своје виђење догађаја из 1999. на територији тадашње Југославије, преносе РИА Новости.
"САД су биле заинтересоване, прво, за то да се Југославија коначно распадне јер је сваком од тих малих земаља лакше управљати. Друго, Сједињене Државе су настојале да осигурају кретање НАТО-а на исток, до граница Руске Федерације, и то је за њих, у принципу, било могуће. Сада, након протека година, три земље из бивше Југославије су чланице НАТО-а, а још три земље нису укључене у савез”, рекао је Александар Гусев.
По његовом мишљењу, САД не намеравају да се задрже тамо.
"За САД је сада важно не само да се крећу из Европе до граница Руске Федерације, већ да се повећа њихов утицај на пост-совјетском простору. То су првенствено Украјина, Молдавија и Грузија. Верујем да ће у наредним годинама на ове земље, као и земље централне Азије, Американци усмерити своје мисли. Што се тиче балканског региона, земаља бивше Југославије, Сједињене Државе ће без сумње покушати укључити све ове земље у Северноатлантски савез, што може довести до дестабилизације ситуације у близини граница Русије. Али, Русија је спремна за такав развој ситуације”, закључио је Александар Гусев.
Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут
- Извор
- фото: © РИА Новости / Григорий Сысоев/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »