РТ: „Маске су пале“: САД прете судијама у Хагу који раде против њихових интереса
САД су увек држале међународне правосудне органе на краткој узици, али су то чиниле тихо. Сада је маска пала, рекли су стручњаци за РТ након што је судија Међународног кривичног суда поднио оставку због претњи из Вашингтона.
Судија Кристоф Флиге морао је напустити УН-ов Међународни кривични суд у Хагу прошле седмице након што су Сједињене Државе, како се наводи, запретиле правосудном особљу које се распитивало о ратним злочинима у Афганистану.
Флиге је рекао за "Ди цајт" да ће ове претње резултирати да САД наметну забрану путовања судијама или покретање кривичних истрага против њих.
"Америчке претње међународним судијама јасно показују нову политичку климу. То је шокантно. Никад нисам чуо за такве претње."
Прича је била на насловним странама у Немачкој и шире, али стручњаци који су говорили за РТ нису били толико изненађени постпупцима САД-а.
У прошлости, Вашингтон је настојао да утиче на међународне правосудне органе кроз повратне канале и ниске сплетке, али са доласком нове администрације, "мешање и напади су сада отворени", каже британски новинар Нил Кларк.
"Знате, то је царство које је скинуло своју маску."
Кристофер Блек, међународни адвокат за кривична дела, бацио је више светла на то, како су САД, земља која је потписала, али није ратификовала Статут МКС-а, манипулисала овом институцијом. Они су то чинили "пре свега кроз кључно особље које су поставили у МКС, на пример тужиоци и неке судије које су вољне учинити оно што они желе".
Када мека сила не ради, онда у игру улази тешки притисак, објашњава Блек.
"Американци су претили судији у мом случају да ако одређени одломци из пресуде којима се ослобађају генерали које браним, не буду уклоњени да ће се суочити с физичким проблемима", наводи Блек.
"То је тип гангстеризма којим се служе како би дошли до ових трибунала."
Још у 2011. години, присeћа се новинар, свргнут је либијски лидер Муамер Гадафи који је покушао да покрене преговоре с оружаном опозицијом. Само дан касније, "тужилац МКС-а затражио је налог за хапшење Гадафија и његовог сина и шефа обавештајне службе збиг злочина против човечности, и на тај начин саботирајући сваку наду за мирно решење".
"Тaко све иде уназад. Од када су међународни судови и органи успостављени, САД су покушале да се мешају и да их користе у политичке сврхе", рекао је Кларк.
Са своје стране, Блек је изјавио да тврдње да су тврдње да САД врше притисак на међународне правосудне органе утемељене.
Критичари МКС-а су истакли да је већина оптужених Срба или Црногораца, а многи су то видели као одраз пристрасности против бившег југословенског руководства.
Од људи који су оптужени пред Хашким судом, "невероватно висок проценат су црни афрички лидери који нису били савезници САД-у", рекао је Кларк.
"Ако сте црни афрички лидер који не ради оно што САД желе да радите, ви ћете бити пред МКС-ом. Ако сте белац, европљанин, Израелац или било шта друго, нећете бити пред судом."
- Извор
- фото: © Global Look Press / Wassilios Aswestopoulos / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »