НАТО одбија да саопшти тачан састав бомби које су бачене на Републику Српску и Србију
Максилофацијални хирург Алек Рачић из Београда уверен је да бомбардовање осиромашеним уранијумом има везе са оболевањем од рака, јер је код пацијената из Републике Српске, коју је НАТО овим пројектилима гађао 1995. године, открио нове облике ћелијске мутације.
"Мој професор Гојко Стојчић, од кога сам учио онко-хирургију главе и врата, био је главни консултант за онко-хирургију главе и врата у Републици Србској. Посебно смо велики број операција радили у Општој болници Добој. Тада сам, већ негде 2000. године, први пут видео велики број људи са неким метастатским депозитима на врату, што није било уобичајено раније", изјавио је Рачић.
Он је додао да је касније пацијенте са сличном клиничком сликом видео и у Србији, 2002. и 2003. године.
Рачић, који ради у Истраживачком центру Клиничко-болничког центра Србије и професор је Медицинског факултета Универзитета у Београду, рекао је да је посебан проблем за истраживаче то што НАТО и даље одбија да саопшти тачан састав бомби које су бачене на Републику Српску и Србију.
Он је навео да је 1999. године део узорака са бомбардованих подручја предат професорки Јасмини Вујић, која је у Америци извршила лабораторијске анализе и између осталих елемената пронашла елемент полонијум17 у траговима, који је директно канцероген.
"Уранијум изазива генетске мутације, па посредним путем дође до рака. А, има и других елемената далеко штетнијих који директно изазивају рак. Бомбе које су бацане на Хан Пијесак и на Хаџиће су имале и плутонијумске пенетраторе и та чињеница се стално пренебегава", нагласио је Рачић.
Он је подсетио да је познати србски патолог Зоран Станковић вршио ископавања братуначког гробља, где је била претежно покопана помрла популација људи избеглих из Хаџића, за које се испоставило да су умрли од малигних болести услед бомбардовања осиромашеним уранијумом.
"Према том истраживању које је радила ВМА, у Хаџићима је пре бомбардовања било само 12 људи оболело од малигних болести уопште, а на братуначком гробљу је од оне популације која је избегла из Хаџића ископано 400 људи који су умрли од рака. Разлика у диспропорцији је још већа, јер има неких који су отишли негде другде, па су умрли од рака", рекао је Рачић.
"Али, једноставно, није се родило дете са две главе, па им није било занимљиво да испитују, а то је било врло важно да се одмах испита. Има неких лекара из моје генерације који су нешто од тога сликали, па сам добијао неке фотографије, али није спровођено истраживање на државном нивоу", рекао је Рачић.
Јованка Николић, СРНА
- Извор
- фото: © ТАНЈУГ/ vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
- РепубликаСрпска
- НАТО
- болест
- медицина
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »