„Тужити НАТО за ратне злочине, злочине против човечности и окупацију“
Само 30 дана после међународног симпозијума о последицама бомбардовања СРЈ осиромашеним уранијумом, одржаног у Нишу, из Израела је стигла понуда за помоћ србским адвокатима који намеравају да поднесу тужбе против 19 земаља чланица НАТО! Наиме, професор Соломон Будник, председник Јавног суда и међународних арбитража у Тел Авиву, предложио је адвокатској канцеларији "Алексић" из Ниша да овај суд буде арбитражни у спору који би се водио против земаља учесница у НАТО агресији 1999.
Како за "Новости" каже адвокат Срђан Алексић, реч је о признатом ад хок суду регистрованом у Министарству правде Израела, Окружном суду у Тел Авиву и Државном тужилаштву. Осим тога, овај суд има универзалну надлежност, а свака пресуда се може примењивати и на банке које су финансирале НАТО за време бомбардовања СРЈ.
- Професор Соломон нам је предочио да би било најбоље да тужбу против 19 земаља чланица НАТО заједнички поднесу Влада Србије и наш адвокатски тим - објашњава Алексић. - Навео је и да их можемо тужити за ратне злочине, злочине против човечности, окупацију или анексију, као и због свих грађанских, економских, финансијских, физичких и моралних штета заснованих на пресудама Нирнбершког трибунала против нацистичких злочинаца и Универзалној декларацији УН о људским правима. Важно је што овај ад хок суд у Тел Авиву има универзалну надлежност и његове одлуке се морају поштовати свуда у свету.
Предлог професора Соломона је да пре тужбе коју бисмо поднели пред судом у Израелу, организујемо српску конференцију о укупним потраживањима против НАТО.

О предлогу професора Соломона, по Алексићевим речима, адвокатски тим из Ниша, наредних дана обавестиће Владу Србије, како би размотрили све могућности око подношења тужбе.
Срђан Алексић,фото В.Данилов / Новости

ПОДРШКА ИЗ ИТАЛИЈЕ
Од завршетка симпозијума који смо организовали у Нишу, из света су нам стигле десетине писама подршке, али и предлога стручњака о ефикасној тужби против земаља које су учествовале у агресији на СРЈ - каже Алексић. - На позив Ђанлуке Рицоа, председника Парламентарне комисије министарства одбране, посетићу Италију и разговарати са адвокатом Анђелом Фиоре Тартаљом, који је успешно завршио процесе за италијанске војнике који су оболели од последица бомбардовања.
- Извор
- фото: З.Јовановић / Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »