BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: ЕУ разматра ширење на Балкан 2025. године, али регионални спорови угрожавају „амбициозни“ временски оквир

РТ: ЕУ разматра ширење на Балкан 2025. године, али регионални спорови угрожавају „амбициозни“ временски оквир
11.01.2018. год.


Извор: Восток / РТ

Брисел жели да постави 2025. годину као датум за још једно проширење Европске уније, када се наводно очекује чланство земаља Балкана у овој организацији. Међутим, текући локални сукоби могли би ометати ове планове.

Очекује се да ће Европска комисија објавити своје планове везане за будућност Уније у новом стратешком документу који ће бити усвојен у фебруару (7-14). У документу се мисли да ће "Црна Гора и Србија бити спремне за чланство до 2025. године", ако земље буду пружииле "праве реформе и трајна решења спорова са суседима", саопштио је "ЕУ Обсервер", који је имао увид у документ.

Стратегија, како се саопштава, предвиђа и друге земље Балкана, као што су Албанија, државна заједница БиХ, БЈР Македонија и самоопроглашена србска, претежно етничко-албанска покрајина Косово, која је прогласила независност 2008. године, уколико буду "добро напредовали" у својим преговорима са ЕУ.

Уколико стратегија буде усвојенa, она ће означити значајан помак од ранијег става ЕУ у вези са проширењем блока, који је председник Европске комисије Жан Клод Јункер изнео 2014. године. Он је рекао да ЕУ не види проширење у догледној будућности.

Међутим, изричито се упозорава да сви кандидати за пријем у ЕУ морају решити све спорове са суседима.

"ЕУ не може и неће увозити билатералне спорове. Због тога сви заинтересовани партнери са Балкана морају хитно решити такве спорове", наводи се у нацрту документа.

Иначе, у документу се наводи, да би регионална питања могла одложити оно што се означава "амбициозним" временским роком. Такође се позивају земље Балкана да реше своја питања путем међународне арбитраже, а посебно у Хагу, додајући да би такве међународне пресуде требале бити "обавезујуће, коначне и у потпуности поштоване".

Србија и Црна Гора већ су започеле преговоре о приступању ЕУ, док се Албанија и БЈР
 Македонија надају да ће их покренути 2018. године. Државна заједница БиХ има за циљ статус кандидата, док самопроглашено Косово разматра подношење формалног захтева за стицање тог статуса.



  • Извор
  • фото: © Daniel Kalker / globallookpress.com/ vostok.rs
  • Повезане теме
  • ЕУ


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...


Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...

Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији


Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....

Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.


Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА