Северна Кореја има сваки разлог да буде опрезна према Југу – Москва
Забринутост Северне Кореје због сопствене безбедности је разумљива с обзиром на политичку нестабилност на југу, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
У изненадном телевизијском обраћању у уторак, председник Јужне Кореје Јун Сук Јол увео је ванредно стање и војну управу, тврдећи да је опозиција, коју је оптужио за симпатије према Северу, припремала „побуну“. У року од неколико сати, 190 чланова парламента, који су успели да уђу у Националну скупштину упркос војним кордонима, једногласно је изгласало укидање овог декрета.
Убрзо након тога, председник државе је повукао своју одлуку.
У среду је Захарова изјавила: „По мом мишљењу, многи су сада разумели зашто је ДНРК (Демократска Народна Република Кореја)... толико забринута за своју безбедност“.
„То је зато што виде да се Јужна Кореја за само неколико сати може претворити из прокламоване демократије у апсолутни хаос, са тенковима на улицама, јуришом на парламент, народним сукобима и бруталним тактикама“, изјавила је званичница.
Према речима руске дипломате, са таквим „непредвидивим“ суседом, Северна Кореја има потпуно оправдан разлог за посебну пажњу на сопствену безбедност.
Јужнокорејски медији цитирали су лидера опозиционе Демократске странке, Ли Џе Мјонга, који је у среду упозорио да је председник Јун „једном већ погрешио и покушаће поново [да уведе војну управу], али постоји још већа опасност од тога.“
Левичарски политичар је тврдио да „постоји значајан ризик да ће он [председник] испровоцирати Северну Кореју и угрозити линију примирја, што би довело до оружаног сукоба“.
Ли је даље навео да председник не би оклевао да „жртвује животе људи“ како би остао на власти.
Према извештајима агенције Јонхап, 191 посланик који представља Демократску странку, уз подршку пет мањих странака, поднео је у среду захтев за опозив председника Јуна, планирајући да гласање одржи у петак или суботу.
Лист „Чосун“ објавио је да су сви чланови Државног савета, као и неколико других високих званичника, у среду поднели оставке.
Политичка криза у Јужној Кореји уследила је након застоја у парламенту око буџета за наредну годину. Опозиција је блокирала предлог закона председника Јуна и поднела свој, инсистирајући на повећању јавне потрошње како би се „оживели животни стандарди људи и економија“.
Председник државе, који је у уторак оптужио своје политичке противнике да паралишу владу „антидржавним активностима“, такође одбија позиве за истрагу о више скандала у које су умешани његова супруга и високи званичници.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Sputnik / Kristina Kormilitsyna/Sputnik/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У ноћи 10/11. децембра по нашем времену, у Њујорку је одржана седница Савета безбедности УН посвећена извештајима председника и тужиоца Резидуалног механизма, наследника хашког трибунала. Говор заменика сталног представника...
Мађарска је спремна да делује као веза између Истока и Запада у новој реалности, изјавио је премијер Мађарске Виктор Орбан.
Остале новости из рубрике »