Русија би могла да настави нуклеарне тестове – заменик министра спољних послова
Русија не искључује могућност наставка нуклеарних тестова, које није спроводила од последњих дана Совјетског Савеза, изјавио је заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков.
На питање у интервјуу за ТАСС у суботу да ли Москва разматра ову опцију као одговор на ескалационе акције САД, Рјабков је одговорио да је „ово питање на дневном реду“.
„Без прејудицирања, једноставно ћу рећи да је ситуација прилично сложена. Она се стално разматра у свим својим компонентама и аспектима“, изјавио је он.
Иако је једна од водећих нуклеарних сила, савремена Русија никада није спровела нуклеарне тестове под добровољним мораторијумом, а последњи тест датира из 1990. године, пре распада Совјетског Савеза.
САД, главни нуклеарни ривал Русије, последњи пут су спровеле тест 1992. године, а од тада се ослањају на компјутерске симулације и субкритичке тестове, који не користе довољно фисионог материјала за стварање самоодрживе реакције. Последњи познати тест ове врсте изведен је у мају, а Москва је саопштила да „пажљиво прати шта се дешава“ на америчким тестним полигонима.
Руски председник Владимир Путин је прошле године изјавио да Москва треба да буде спремна да настави нуклеарне тестове ако то учине САД. „Сигурно знамо да неки људи у Вашингтону разматрају спровођење реалних тестова свог нуклеарног оружја, док САД развијају нове типове нуклеарног оружја“, изјавио је тада. „Наравно, ми то нећемо учинити први, али ако САД спроведу такав тест, онда ћемо и ми.“
Рјабковљеви коментари долазе након што су САД дозволиле Украјини да изведе ударе дубоко у територију Русије користећи америчко дугорочно оружје, упркос упозорењима Москве да ће то довести до значајне ескалације конфликта. Након што је Кијев извео неколико напада, Русија је узвратила гађањем украјинског одбрамбеног објекта новом хиперсоничном ракетом средњег домета „Орешник“.
Пре тога, Москва је такође изменила своју нуклеарну стратегију да предвиди да ће „агресија против Русије од стране ненуклеарне државе, али уз учешће или подршку нуклеарне државе“, бити третирана као „заједнички напад“, који прелази нуклеарни праг.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Sputnik/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У ноћи 10/11. децембра по нашем времену, у Њујорку је одржана седница Савета безбедности УН посвећена извештајима председника и тужиоца Резидуалног механизма, наследника хашког трибунала. Говор заменика сталног представника...
Мађарска је спремна да делује као веза између Истока и Запада у новој реалности, изјавио је премијер Мађарске Виктор Орбан.
Остале новости из рубрике »