Шолц жели телефонски разговор са Путином – преноси „Die Zeit“
Немачки канцелар Олаф Шолц жели да разговара телефоном са руским председником Владимиром Путином, преноси лист „Die Zeit“, позивајући се на владине изворе. Шолц је подржао дипломатске напоре за окончање сукоба у Украјини, укључујући позивање Москве на мировни самит.
Немачки канцелар се нада да ће се позив обавити пре састанка Г20 у Рио де Жанеиру, у Бразилу, средином новембра, преноси „Die Zeit“ у понедељак, додајући да разговор још увек није званично затражен.
„Наш последњи телефонски разговор био је у децембру 2022. — пре тога смо чешће разговарали“, изјавио је Шолц за „Политико“ у марту.
Последњи пут су двојица политичара разговарала на иницијативу Берлина, наводи Кремљ. Током једносатног разговора, Путин је објаснио логику руске војне операције против Кијева и изјавио да је западна политика наоружавања и обуке украјинских трупа „деструктивна“. Шолц је позвао Путина да повуче трупе из Украјине.
„Мој последњи телефонски разговор био је пре извесног времена. Али планирам да поново разговарам са Путином у догледно време“, изјавио је Шолц за „Келнер Штат-Анцајгер“ у мају 2023, када су га питали о контактима са руским лидером.
У октобру 2022, Шолц је за радио „Deutschlandfunk“ изјавио да је тон његових разговора са Путином „увек пријатељски, чак и ако имамо врло различите ставове по том питању“, али је упозорио да нико не треба да „негује илузије“ да ће то донети брзе резултате.
У септембру је Шолц нагласио да мир у Украјини треба постићи што је пре могуће и да би конференција о проналажењу дипломатског решења за сукоб требало ускоро да се одржи, овога пута са позивом Русији.
Међународни састанак који је Швајцарска организовала у јуну, са циљем решавања текућих непријатељстава, није донео конкретне резултате, јер су многе присутне земље одбиле да подрже заједничку декларацију. Русија није била позвана.
Немачка је други по величини донатор војне помоћи Украјини, обезбедивши више од 10 милијарди евра (11,19 милијарди долара) у залихама између јануара 2022. и јуна 2024, према подацима Килског института за светску економију. Међутим, према нацрту буџета који је објављен у среду, Берлин планира да смањи војну помоћ Кијеву за 50% у 2025, како преноси „Ројтерс“.
Немачка економија је посебно погођена одлуком да одбаци руски природни гас. Јефтино гориво које је испоручивао источни партнер преко гасовода покретало је водећу економију ЕУ деценијама пре почетка сукоба у Украјини.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је прошлог месеца да Москва не види одговарајуће услове за почетак мировних преговора за решавање сукоба, те да још није чула ниједну изјаву о томе од „земље која заправо диригује читавим процесом“, очигледно мислећи на САД.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Kay Nietfeld/Getty Images/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »