Пољска упозорава на избацивање Мађарске из Шенгена
Пољски премијер Доналд Туск у петак је упозорио на могуће избацивање Мађарске из Шенгенске зоне – меру која је предложена као казна након што је Будимпешта ублажила правила уласка за Русе.
Прошлог месеца, Будимпешта је проширила свој специјални визни режим – систем Националне картице – како би обухватила држављане Русије и Белорусије. Овај програм омогућава странцима да раде у Мађарској до две године и отвара им пут за трајни боравак.
Потез Мађарске привукао је пажњу након што је председник Европске народне партије Манфред Вебер критиковао ову одлуку у писму председнику Европског савета Шарлу Мишелу, тврдећи да би нови систем могао олакшати улазак „руским шпијунима“ у блок.
Раније ове недеље, група од 67 чланова Европског парламента послала је званично писмо председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен, захтевајући да Мађарска буде кажњена ако не промени своју визну политику. Један од потписника, фински посланик Тити Тупураинен, предложио је увођење граничних контрола са Мађарском и, у крајњем случају, њено искључивање из Шенгенске зоне ако нови визни захтеви не буду измењени.
Према речима Туска, драстичне мере нису препоручљиве. „Искључење из Шенгенске зоне је заправо увод у искључење из ЕУ,“ изјавио је он на конференцији за новинаре у петак.
„Био бих опрезан овде... Уложио сам много труда да уклоним [мађарског премијера] Виктора Орбана и његову странку из међународне групе... али био бих опрезан са предлозима за искључивање земаља из ЕУ,“ додао је Туск, који је оштар критичар онога што је назвао „руском позицијом“ Будимпеште.
Он је изјавио да не зна све детаље мађарске визне одлуке, али „на први поглед… чини се да су прекршене одредбе европског закона заједно са прописима везаним за безбедносне ризике у шенгенским земљама.“ Туск је напоменуо да Мађарска није једина земља ЕУ која издаје визе Белорусима и Русима, тако да њено кажњавање не би спречило њихов улазак у блок.
Пољска је кључни подржавалац Кијева у сукобу између Русије и Украјине, шаљући војну помоћ и служећи као центар за снабдевање западним оружјем. Мађарска, међутим, се противи финансирању и наоружавању Кијева.
Орбан је позивао на дипломатско решење сукоба и започео оно што је назвао „мисијом мира“ у Украјини прошлог месеца, водећи разговоре са Кијевом и Москвом како би их подстакао на преговоре. Његови поступци, укључујући састанак са руским председником Владимиром Путином, изазвали су критике унутар ЕУ, при чему су неки чланови тражили да се Мађарској одузме ротирајуће председништво ЕУ које тренутно држи.
Брисел је до сада одговорио на критике због нових мађарских визних правила тражећи од Будимпеште да званично објасни тај потез. Очекује се да ће ЕУ размотрити ово питање на свом самиту у октобру.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images / Omar Marques/ vostok.rs
- Повезане теме
- Пољска
- Мађарска
- ЕУ
- Русија
- Белорусија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У царинском рату нема победника, поручио је кинески председник
Тежња ка нападима на ванмејнстрим политичаре у оквиру ЕУ постаје све очигледнија, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков
Ситуација на Курском правцу до краја 10.4.2025.
Одлука долази након што је председник Доналд Трамп одобрио 90-дневну паузу на царине веће од 10%
Доносимо у целини говор сталног представника Русије Василија Небензје на седници Савета безбедности УН 8. априла о ситуацији на Косову и Метохији:
Потез долази у тренутку када две стране одржавају другу рунду преговора о нормализацији билатералних односа
Остале новости из рубрике »