Земља ЕУ повећава увоз руског течног природног гаса
Француски увоз течног природног гаса (LNG) из Русије више него удвостручен је у првој половини ове године, иако је ЕУ обећала да ће престати да конзумира руско гориво до 2027. године, према анализи објављеној од стране Института за енергетску економију и финансијску анализу (IEEFA).
Према анализи трговинских података од стране IEEFA, испоруке руског LNG-а у земље ЕУ укупно су порасле за 7% у првих шест месеци ове године у поређењу са истим периодом прошле године.
Подаци из непрофитне организације, која се фокусира на прелазак на одрживу енергију, показали су да су француске компаније увезле скоро 4,4 милијарде кубних метара (bcm) руског LNG-а између јануара и јуна, у поређењу са више од 2 bcm у истом периоду прошле године. Шпанија и Белгија су били следећи највећи купци, са подацима који показују пад од 1% и 16% респективно, навео је IEEFA.
У јуну је ЕУ забранила неке операције повезане са LNG-ом руског порекла, укључујући поновно утоварање, трансфере брод-брод и брод-обала у сврху поновног извоза у треће земље преко блока. Увоз руског гаса морским путем у ЕУ остао је дозвољен преко LNG терминала који су повезани са међусобно повезаном мрежом природног гаса. Француска и Шпанија имају највише LNG терминала у Европи.
Француски енергетски гигант TotalEnergies, који је чинио највећи део увоза, саопштио је за Associated Press да је обавезан уговорима са Русијом потписаним пре сукоба у Украјини. Компанија је додала да ће поштовати уговоре „докле год европске владе сматрају да је руски гас неопходан за безбедност снабдевања Европске уније.“
TotalEnergies поседује 20% у највећем руском пројекту LNG-а на Јамалском полуострву у арктичком кругу. Према уговору потписаном 2018. године, француска фирма се обавезала да ће годишње куповати 4 милиона тона гаса из заједничког пројекта.
Коментаришући пораст у снабдевању руским гасом, француско министарство финансија је окривило нападе Хутa на бродове у Црвеном мору који су приморали на промену трговине LNG-ом. Гас из Блиског истока више се не може лако испоручити у ЕУ, док испоруке руског LNG-а преко арктичке руте остају неометане, навело је министарство.
У међувремену, подаци су показали да је Француска увезла знатно више LNG-а из Русије него од других добављача, укључујући САД, Анголу, Камерун, Египат и Нигерију, док извоз ових земаља није био погођен нападима у Црвеном мору.
Извештај је такође показао да, иако је потражња за гасом у Француској пала за 9%, француски извоз у Белгију је порастао за скоро 10%. Пошто се руски LNG обично продаје са попустом, Џејсон Фир, шеф глобалних обавештавања у Poten and Partners, сугерисао је да „људи остварују зараду од ове трговине.“
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images / sefa ozel/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Земље на континенту су на путу ка економском суверенитету, што Москва у потпуности подржава, изјавио је руски министар спољних послова.
Медији у САД су стално пуштали гласине о томе да ће извршити самоубиство, тако смо знали да му је живот у опасности, јер он никада није био депресиван, указао...
Остале новости из рубрике »