Индија одговара на критике САД због односа са Русијом
Њу Делхи је позвао своје западне партнере да уважавају реалност мултиполарности, по којој земље имају „слободу избора“ када је реч о ангажману са другим нацијама на глобалној сцени.
Одговарајући на критике из Вашингтона поводом недавне посете премијера Нарендре Модија Москви, портпарол Министарства спољних послова Индије истакао је да Њу Делхи има дугогодишњи однос са Русијом „који се заснива на узајамним интересима“.
„У мултиполарном свету, све земље имају слободу избора. Важно је да сви буду свесни и уважавају такву реалност,“ изјавио је он.
Коментар је уследио као одговор на изјаве званичника америчког Стејт департмента Доналда Луа на конгресном саслушању у уторак. Он је рекао да је Бела кућа била разочарана „симболиком“ и „временом“ Модијеве посете.
Раније су неки амерички медији известили да су званичници Бајденове администрације били „фрустрирани“ што се Модијева посета поклопила са НАТО самитом у Вашингтону.
Индија се уздржала од гласања на резолуцијама УН-а којима се осуђује Русија због конфликта у Украјини и проширила билатералне трговинске везе са Москвом.
Лу је такође напоменуо да САД „веома пажљиво“ прате шта је Моди радио док је био у Москви, тврдећи да су током посете потписани велики одбрамбени уговори.
Изјаве званичника Стејт департмента су у контрасту са онима које долазе из Москве и Њу Делхија након билатералног самита Путин-Моди. У заједничкој изјави, две земље су нагласиле важност војно-техничке сарадње и обећале да ће „одржавати замах“ заједничких војних сарадничких активности.
Посебно је поменута промена природе одбрамбене сарадње – што је изгледало као „одговор“ на наводе да се Индија „удаљава“ од Русије као свог највећег одбрамбеног партнера по обиму испорука. „Одговарајући на тежње Индије за самодовољношћу, партнерство се тренутно преусмерава на заједничко истраживање и развој, ко-развој и заједничку производњу напредних одбрамбених технологија и система,“ наводи се у изјави.
Москва и Њу Делхи тренутно сарађују на низу одбрамбених пројеката, укључујући лиценцну производњу тенкова Т-90, борбених авиона Су-30МКИ, ракета Брахмос и других система наоружања. Неколико дана пре Модијеве посете, Рособоронекспорт, руска агенција за извоз наоружања, објавила је да почиње производњу пројектила 3ВБМ17 „Манго“ у Јужној Азији у оквиру иницијативе „Произведи у Индији“. Пројектили калибра 125 мм су дизајнирани да се испаљују из главног топа индијских тенкова Т-72 и Т-90.
Ростек је такође објавио да је један други индо-руски заједнички подухват произвео и испоручио 35.000 пушака АК-203 Калашњиков индијском Министарству одбране.
Раније, коментаришући Модијеву посету Москви, амерички амбасадор у Индији Ерик Гарсети је изјавио да поштује жељу Индије за стратешком аутономијом. „Али у временима конфликта, не постоји нешто као што је стратешка аутономија,“ изјавио је он. Њу Делхи је потом оштро реаговао на Гарсетијев коментар, изјавивши да однос Индије и САД омогућава међусобно поштовање и способност да се „сагласимо да се не слажемо“ по одређеним питањима.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Alexey MAISHEV / POOL / AFP/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »