BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Објављен наводни нацрт пропалог мировног споразума Русије и Украјине

Објављен наводни нацрт пропалог мировног споразума Русије и Украјине
15.06.2024. год.
Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Њујорк тајмс је у суботу објавио неколико докумената за које тврди да су нацрти верзија мировног споразума о којем су Москва и Кијев преговарали у Истанбулу, у првим месецима сукоба у Украјини. Према писању листа, САД и Пољска су биле "узбуњене" предлозима, страхујући да ће довести до "разоружања" Украјине.


ЊТ је објавио три документа. За један, од 17. марта 2022, тврди се да је нацрт текста уговора који је предложила украјинска страна. Верзију на енглеском језику коју је наводно набавио ЊТ наводно је Кијев обезбедио својим западним присталицама.

Према условима документа, Украјина је пристала на статус „сталне неутралности“ у замену за безбедносне гаранције САД, Велике Британије, Француске, Русије и Кине. Такође је наводно обећао да се неће придружити ниједном војном блоку и раскинути било какве споразуме који нису у складу са њеним неутралним статусом.

Кијев је такође требало да призна Крим као руски, а Доњецку и Луганску Народну Републику као независне државе, као и да обнови инфраструктуру коју су њене снаге уништиле у региону између 2014. и 2022. Документ такође поставља ограничења количине тешке војне опреме Украјини, иако Русија саопштила да у ствари не „предвиђа смањење оружаних снага“, наводи лист.

Документ који је објавио ЊТ такође је прожет критичким напоменама са обе стране у којима се одређене одредбе или формулације називају „неприхватљивим“. Напомене наводно не показују ни украјинско противљење идеји да се Крим призна као део Русије, нити формалном давању независности републикама Донбаса.

Према ЊТ-у, нацрт споразума није добро пристао америчким званичницима. На састанку са својим украјинским колегама, Американци су то назвали „једностраним разоружањем“, изјавио је неименовани високи званичник листу. Пољска је такође наводно била узнемирена и хтела је да спречи склапање споразума. Председник државе Анџеј Дуда састао се у марту са лидерима НАТО-а у том циљу, тврди ЊТ.

Други документ, датиран крајем марта, наводно је интерно заједничко саопштење, којим је проширена листа гаранта безбедности за Украјину и додаје да статус Крима треба да одреде Москва и Кијев у периоду од 10 до 15 година.

Трећи документ који је објавио ЊТ наводно је нацрт споразума од 15. априла 2022. Према његовим одредбама, Украјина је још увек требало да постане трајно неутрална држава у замену за безбедносне гаранције, али јој је дозвољено да се придружи ЕУ и учествује у својим „мировним мисијама“. Одлука о статусу Крима требало је да буде одложена.

Кијев је, према белешкама, одбио да разговара о санкцијама Русији и међусобним правним захтевима поднетим разним међународним телима. Такође је одбио да разматра питања у вези са статусом руског језика у Украјини или забраном нацистичке и неонацистичке пропаганде, наводи се у документу.

Москва је наводно захтевала да се свака будућа војна помоћ Украјини пружа само на основу колективне одлуке свих гаранта безбедности. Овај захтев се показао као највећи проблем за Кијев, тврди ЊТ, додајући да се стране нису договориле ни о домету наоружања које би Украјина смела да има.

Неки чланови украјинске делегације на преговорима су и даље веровали да су веома близу постизања споразума. „Успели смо да пронађемо веома стваран компромис“, изјавио је Александар Чали, један од украјинских преговарача прошлог децембра. „Били смо веома близу средином априла, крајем априла, да завршимо наш рат неким мирним решењем.

Раније ове недеље, руски председник Владимир Путин је такође изјавио да су две стране успеле да постигну споразум који је „уопштено прихватљив и за Москву и за Кијев“. Састављен је нацрт уговора који је парафирао шеф украјинске делегације, изјавио је председник. „То значи да је Кијев… био задовољан таквим решењем.

Москва још није званично коментарисала аутентичност докумената, за које ЊТ тврди да су их потврдили неименовани учесници преговора. Две стране нису седеле за преговарачким столом од пролећа 2022, када је Кијев одустао од преговора.

Главни украјински преговарач у Истанбулу Дејвид Арахамиа изјавио је прошлог новембра да је тадашњи британски премијер Борис Џонсон отпутовао у Кијев посебно да убеди Владимира Зеленског да се повуче из преговора.

Русија је од тада више пута сигнализирала своју спремност за дијалог, оптужујући Кијев и његове западне присталице да одбијају да се ангажују у дипломатији.


Извор
: РТ (Ф)


  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Global Look Press / Sha Dati/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Холандски политичар Марк Руте обезбедио је сагласност свих чланица блока да смени Јенса Столтенберга


Украјински лидер ће бити жртвено јагње за неизбежни војни пораз земље, предвиђа Спољна обавештајна служба Руске Федерације

Нереалан захтев Украјине има за циљ да онемогући мировне преговоре, изјавио је руски председник


Габријел Атал тврди да би десничарски Национални скуп могао да направи корените промене у спољној политици земље

Кијев је отворен за учешће Москве на следећој мировној конференцији, изјавио је шеф кабинета Владимира Зеленског Андреј Јермак.


Андреј Јермак је најавио ту могућност након неуспеле конференције у Швајцарској


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА