Тбилиси треба да „преиспита” свој однос са Вашингтоном, с обзиром да су невладине организације које финансира Америка стајале иза најмање два покушаја рушења владе, изјавио је грузијски премијер Иракли Кобахидзе.
САД су запретиле санкцијама високим грузијским званичницима након што је бивша совјетска република усвојила закон о „страним агентима“ који је Запад осудио као претњу демократији.
„Не знам зашто су била два покушаја револуције 2020-2021, па 2022. Не знам зашто је било тих покушаја, али чињеница је да је претходни амбасадор [САД] много тога покварио. „Тих година је много тога упропаштено и то треба исправити“, изјавио је Кобахидзе новинарима у петак.
„То укључује невладине организације које финансира Америка, које су стајале на револуционарној сцени, позивајући на оставку владе и формирање владе уз њихово учешће. Зато је потребно преиспитати грузијско-америчке односе“, додао је премијер.
Грузија ће учинити све што може да побољша односе са САД, изјавио је Кобахидзе, јер је то у интересу обе земље.
Влада у Тбилисију је под интензивним притиском САД и ЕУ да одустане од предложеног Закона о транспарентности страног утицаја, до те мере да су Вашингтон и Брисел запретили санкцијама и заустављањем интеграције Грузије у ЕУ и НАТО.
Закон би захтевао од невладиних организација, медија и појединаца који примају више од 20% својих средстава из иностранства да се региструју као субјекти „који промовишу интересе стране силе“ и да открију своје донаторе, или да буду кажњени до 9500 долара за непоштивање. Закон је изазвао протесте, током којих су се активисти сукобили са полицијом и покушали да упадну у зграду парламента земље прошлог месеца.
Амерички државни секретар Антони Блинкен изјавио је да ће Вашингтон увести визна ограничења за „појединце који су одговорни или саучесници у подривања демократије у Грузији, као и за чланове њихових породица“.
У међувремену, комесар ЕУ за суседство и проширење Оливер Вархељи сугерисао је Кобахидзеу да би могао да га задеси иста судбина као и словачког премијера Роберта Фица, који је за длаку преживео покушај атентата прошлог месеца. Вархељи је касније изјавио да је његово упозорење о опасностима „поларизације у друштву“ погрешно схваћено.
Грузијске невладине организације, које првенствено финансира Запад, осудиле су предложени закон као „руски“ и покушале да понове успех из 2023. у приморавању владе да одступи. Овај пут, међутим, парламент је усвојио закон и надјачао вето председнице Саломе Зурабичвили раније ове недеље. Влада је негирала да ће се закон користити за обрачун са опозицијом и инсистирала је на томе да је закон компатибилан са нормама ЕУ.
Извор: РТ (Ф)