Би-Би-Си је поднео захтев британској влади за више средстава за свој Светски сервис како би се такмичио са другим међународним емитерима као што су руски РТ и кинески ЦГТН. Његове захтеве подржало је Удружење за међународну радиодифузију (АИБ) – непрофитно трговинско удружење за ТВ, радио и дигитално емитовање.
У позиву за прикупљање доказа који је поднео парламенту Уједињеног Краљевства, кућа је изразила забринутост да се РТ, на пример, брзо шири у Африци и ствара публику широм Блиског истока и северне Африке захваљујући свом много већем буџету, који је емитер проценио на годишње 1,5 милијарди фунти (1,9 милијарди долара).
У међувремену, кинески ЦГТН, према Би-Би-Сију, ради са буџетом од 5,3 до 8 милијарди фунти и такође се брзо шири у новим регионима, посебно у Африци и Латинској Америци.
Би-Би-Си је тврдио да су многе друге нације реаговале на брзи раст руских и кинеских емитера великим улагањем у сопствене новинске куће и сугерисао да би Велика Британија требало да следи њихов пример како би остала конкурентна.
АИБ, који је поднео сопствени Позив за доказе, такође је поделио забринутост да медијске операције Русије и Кине „стално расту и да буџети за различите медијске куће ове две земље вероватно знатно премашују буџете Би-Би-Би светског сервиса и оних нација у савезу са Великом Британијом.”
Указујући на недавну експанзију РТ-а и Спутњика у земље укључујући Венецуелу, Мексико, Индију и Јужну Африку, АИБ је приметио да је глобална дистрибуција руских међународних операција „вероватно већа него код западних емитера“.
Једно објашњење које даје АИБ за способност Русије да надмаши Би-Би-Си је да емитери обично плаћају приступ локалним и националним мрежама. Британски емитер, с друге стране, обично то ради обрнуто, тражећи плаћање од локалних оператера за „привилегију да преноси Би-Би-Си канале“.
„Ово је критичан тренутак за Светски сервис и утицај Велике Британије“, написао је Би-Би-Си у свом писму парламенту, наглашавајући да су му потребне „додатне инвестиције једноставно да би задржао своју позицију у време када државни актери много улажу и када инфлација и дигитална транзиција подижу трошкове.”
И Би-Би-Си и АИБ истакли су да је Светску сервис Би-Би-Сија раније финансирала влада Велике Британије 80 година и да је служио као „кључно оруђе међународне дипломатије и меке моћи Велике Британије“. Би-Би-Си је сугерисао да би Лондон требало да се врати овом моделу и да врати финансирање емитера на „директну државну помоћ“.
АИБ је тврдио да би владино финансирање „требало бити довољног нивоа да се супротстави раду отворених и тајних међународних медијских операција Русије и Кине“.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.