Мисија војног партнерства Европске уније у Нигеру (ЕУМПМ) биће прекинута крајем јуна, саопштио је блок у понедељак, наводећи „тешку“ политичку ситуацију у западноафричкој земљи.
Одлука долази пет месеци након што се нова влада Нигера, која је преузела власт након државног удара у јулу 2023, повукла из два безбедносна споразума са ЕУ, укључујући ЕУМПМ.
Војне власти су запретиле да ће укинути све „привилегије и имунитете“ дате трупама у оквиру ЕУМПМ и Мисије Европске уније за изградњу цивилних капацитета (ЕУЦАП).
У трогодишњој мисији, која је почела у децембру 2022, има између 50 и 100 европских војника у Нигеру који пружају обуку, логистику и инфраструктурну подршку снагама у бившој француској колонији, како би ојачали њихов капацитет за борбу против тероризма.
„Писмом од 21. децембра 2023., командант мисије, генерал-потпуковник Мичиел ван дер Лан, обавестио је Савет да је особље ЕУМПМ Нигер прераспоређено у Европу“, наводи се у саопштењу ЕУ у понедељак.
„Политички и безбедносни комитет се 23. априла 2024. сложио да ЕУМПМ Нигер не би требало да буде продужен после 30. јуна 2024.“, додаје се.
Пре свргавања прозападног председника Мохамеда Базума, Нигер је био стратешки партнер Запада у борби против џихадистичких побуњеника, који су убили хиљаде и раселили милионе у региону Сахела.
Војне власти Нијамеја прекинуле су одбрамбене везе са Француском и протерале француске трупе у децембру прошле године, оптужујући бившу колонијалну силу за агресију и мешање.
САД су такође недавно пристале да повуку своје трупе из Нигера до средине септембра након што је та земља без излаза на море отказала безбедносни споразум који је омогућио око 1.000 америчких војника и цивилних извођача да тамо спроводе противтерористичке операције више од деценије.
Влада Нигерије оптужила је САД да прете санкцијама и покушавају да диктирају ко би требало да буду Нијамејови савезници.
ЕУ, која је најавила рестриктивне мере против Нигера у октобру 2023. као одговор на државни удар, више пута је окривила Русију за опадање утицаја блока у региону Сахела.
Раније ове године, високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ изјавио је да се Унија суочава са дилемом око свог присуства у Сахелу, посебно у Буркини Фасо и Малију, где је, како је тврдио, утицај Москве повећан.
Војни владари у Нијамеју, Бамаку и Уагадугуу формирали су савез и више пута поздрављали Москву као стратешког савезника. Они су се сложили да прошире сарадњу са Русијом у различитим областима, укључујући одбрану и енергетику, након што су изјавили да ће њихове владе радити само са партнерима који поштују суверенитет својих нација.
Извор: РТ (Ф)