BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Захарова: Гласање о «Косову» у Савету Европе је срамота која гази међународно право и руши темеље односа у Европи

Захарова: Гласање о «Косову» у Савету Европе је срамота која гази међународно право и руши темеље односа у Европи
18.04.2024. год.
Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у целини:

 
Парламентарна скупштина Савета Европе је 16. априла препоручила да се самопроглашена „Република Косово“ позове да постане чланица стразбуршке организације. Очекује се да ће то бити одлучено на састанку Комитета министара Савета Европе средином маја.

Већином гласова је одобрен суштински пристрасан и нетачан закључак известиоца ПССЕ, Гркиње Доре Бакојани, која је саставила „мишљење“ о косовској пријави на основу посета Приштини и Бриселу, али не и Београду, чији се суверенитет према међународном праву и резолуцији СБ УН 1244, простире и на Аутономну покрајину Косово и Метохија. Известилац је похвалила покрајински „правосудни систем“ и „законодавство“, видела „напредак“ у борби против корупције и потврдила да Косово испуњава критеријуме за приступање Савету Европе. Документу је придат карактер чисто политичке одлуке, далеке од права, која ПССЕ одводи далеко изван оквира њене саветодавне функције.

Отвореним манипулацијама Приштина је ослобођена од кључних захтева за стварање Заједнице србских општина са значајним извршним овлашћењима и за окончање експропријације имовине неалбанског становништва. За главни услов проглашено је враћање земљишне имовине православном манастиру Високи Дечани. Косовари су то испунили – засад само на папиру. Како ће се у пракси поштовати права манастира, остаје да се види.

Очигледно је да је Приштина потпуно неспремна за улазак у Савет Европе, штавише, она нема право на то, пошто се, према Статуту, у Организацију примају само независне државе, што Косово није. Та фундаментална чињеница је поново занемарена. Шта тек рећи о безакоњу које траје у покрајини – прогону Срба, отимању и скрнављењу православних светиња, чудовишној корупцији, организованом криминалу и свакодневном насиљу. У покрајини не постоје минимални стандарди људских права, али то не смета ПССЕ, која по свом нахођењу поставља приоритете: уместо да захтева од Приштине да ефикасно штити националне мањине и спроводи бриселске споразуме са Београдом, Косоварима је наметнута обавеза да се прикључе одиозном „регистру штете“ у контексту сукоба у Украјини.

Гласање за подршку Косову је постало срамота ПССЕ, која је потврдила своју приврженост обезвређивању међународноправних норми и рушењу темеља међудржавних односа у Европи.

Ипак, једнодушности међу посланицима није било. Мишљења су била подељена чак и у делегацијама оних земаља које су својевремено признале „независност Косова“. То указује да на континенту још увек постоје здраве снаге способне да се одупру празноглавим присталицама „косовског пројекта“ и њиховој непринципијелној линији.



Извор: srbratstvo.ru



  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: МИП РФ/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА