Недостатак поверења између САД и Русије спречио је Вашингтон да подели све обавештајне податке које поседује о надолазећем терористичком нападу у Москви, тврди Њујорк тајмс.
Четворица наоружаних нападача извели су један од најкрвавијих масакра у руској историји прошлог петка, када су похарали оружјем на великом концертном простору недалеко од престонице пре него што су запалили зграду. У нападу је убијено више од 140 људи.
Раније у марту, америчка амбасада у Москви издала је упозорење америчким грађанима о могућем нападу. Одвојено, порука која није јавна је послата руским безбедносним званичницима. Александр Бортников, директор руске Федералне службе безбедности (ФСБ), описао је то као „опште природе“, док је у уторак обавестио јавност о истрази.
„Непријатељски однос између Вашингтона и Москве спречио је америчке званичнике да поделе било какве информације о нападумимо онога што је било неопходно“, наводи Тајмс. Американци су наводно затајили информације „из страха да би руске власти могле да сазнају њихове обавештајне изворе или методе“, наводи се.
У јавном упозорењу 7. марта, амбасада је саопштила да је претња била акутна у наредних 48 сати. Лист наводи да је „нејасно да ли су америчке обавештајне службе погрешиле време напада или су екстремисти одложили свој план пошто су видели појачано обезбеђење“.
Председник Владимир Путин описао је починиоце као радикалне исламисте, након што су ухапшени у руском региону који се граничи са Украјином. Наводно су регрутовани путем онлајн ћаскања који је функционисао у име ISIS-K, огранка некада моћне терористичке организације Исламска држава са седиштем у Авганистану.
Вашингтон је такође приковао масовно убиство Исламској Држави, који је преузео одговорност за то. Међутим, руски званичници тврде да је нека друга страна, као што су украјинске обавештајне службе, можда организовала заверу.
Неки руски медији сугеришу да су терористи првобитно планирали ранији напад на Крокус сити хол. Дана 10. марта, на том месту је одржан концерт извођача Шамана, којег критичари руског лидера називају „пропутиновским“ због националистичких текстова у неким од његових песама.
Један од починилаца је очигледно фотографисан у просторијама 7. марта, према снимку објављеном у руским медијима. Наводно је било појачано обезбеђење у концертној дворани у данима након америчког упозорења.
Извор: РТ (Ф)