BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Украјина треба да буде „независна“ – Столтенберг

РТ: Украјина треба да буде „независна“ – Столтенберг
12.03.2024. год.
Генерални секретар НАТО-а је подржао преговоре као начин да се оконча сукоб


НАТО мора да настави да подржава Кијев како би могао да преговара са Москвом о томе да постане независна држава, изјавио је у понедељак генерални секретар НАТО блока Јенс Столтенберг.


Говорећи на церемонији пријема Шведске у НАТО, Столтенберг је поновио ставове блока о подршци Украјини у сукобу са Русијом, али је одлучио да врло хипотетичке мировне преговоре уоквири у смислу независности и суверенитета.

„Морамо да наставимо да јачамо Украјину како бисмо показали [руском] председнику [Владимиру] Путину да неће добити оно што жели на бојном пољу, већ да мора да седне и преговара о решењу где је Украјина призната и превладава као суверена, независна нација“, изјавио је Столтенберг.

Према норвешком политичару, Путинов циљ је био „мање НАТО-а и више контроле над суседима“ и „да уништи Украјину као суверену државу“. Столтенберг је инсистирао да је Русија пропала јер је НАТО „већи и јачи“, а Украјина „ближа чланству у НАТО-у него икада раније“.

Он није појаснио како се чланство у НАТО-у односи на независност и суверенитет.

Столтенберг је рекао и да улазак Шведске у НАТО показује да „нико не може да затвори“ отворена врата блока, што представља „пут слободе и демократије“.

Шведска и Финска су поднеле захтев за чланство у блоку који предводе САД у мају 2022, наводећи украјински сукоб као наводну претњу њиховој безбедности. Финска је примљена у кратком року, али је кандидатура Шведске одложена због претходних неслагања са Турском, а затим и Мађарском.

Одлука Стокхолма значила је одрицање од политике неутралности усвојене још 1814. године, која је Шведску држала подаље од европских и светских ратова.

Русија је више пута осуђивала ширење НАТО-а на исток након Хладног рата, тврдећи да је прекршила и писмена и усмена обећања дата Москви у замену за омогућавање поновног уједињења Немачке.

Путин је навео отворена настојања Украјине да се придружи блоку као један од разлога за покретање руске војне операције у фебруару 2022. Према речима руског председника, САД и њихови савезници покушавају да претворе Украјину у свог антируског заступника још од пуча у Кијеву 2014. Он је поставио циљеве Русије као обезбеђивање неутралности Украјине, заједно са демилитаризацијом и „денацификацијом“ Кијева.
 
 
 

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Извор: RT (ж)



  • Извор
  • Танјуг
  • © Omar Havana / Getty Images/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА