Придњестровље, непризната република која се одвојила од Молдавије почетком 1990-их, затражила је у среду помоћ од Русије усред све већег притиска из Кишињева, који описује као „економску блокаду“.
Позив у помоћ упућен је на конгресу придњестровских законодаваца на свим нивоима, који су усвојили декларацију о том питању. Посланици су затражили од Москве да предузме „мере да заштити Придњестровље усред све већег притиска из Молдавије“, истичући да су скоро половина од 450.000 људи који живе у непризнатој земљи држављани Русије.
„Тражили смо интензивирање политичких и дипломатских мера, пошто је Руска Федерација један од међународних посредника у процесу нагодбе“, објаснио је министар спољних послова самопроглашене републике Виталиј Игњатјев у разговору за емитер „Русија 24“.
Конгрес је такође покренуо питање „економске блокаде“ код генералног секретара УН, ОЕБС-а, парламента ЕУ и других међународних тела и организација, позивајући их да изврше притисак на Кишињев.
Москва је одмах реаговала на позив у помоћ, обећавши да ће се ускоро обратити. „Заштита интереса становника Придњестровља, наших сународника, један је од наших приоритета. Сви захтеви се увек пажљиво разматрају“, наводи се у саопштењу руског Министарства спољних послова.
Руски парламент ће оценити молбу Придњестровља чим документ заиста стигне у Москву, изјавио је за РИА Новости Константин Затулин, високи посланик у доњем дому Државне думе.
Тај потез је већ осудила Молдавија, а потпредседник владе за реинтеграцију Олег Серебјан одбацио је позив Тираспоља као „пропаганду“ и негирао стављање отцепљене територије под „економску блокаду“.
„Заменик премијера за реинтеграцију и Биро за политику реинтеграције владе Молдавије одлучно одбацују пропагандне изјаве из Тираспоља. Наглашавају да Придњестровски регион Републике Молдавије ужива политику мира, безбедности и економске интеграције са Европском унијом“, навео је Серебјан у саопштењу.
Придњестровље, уски појас земље између леве обале Дњестра и Украјине, прогласио је независност од Кишињева почетком 1990-их, убрзо након распада Совјетског Савеза.
Након промашеног покушаја Кишињева да силом поврати територију, 1992. је постигнут прекид ватре, при чему је Русија задржала мале мировне снаге у региону. Током година, Тираспољ је предузео више корака да се интегрише са Москвом, при чему је становништво републике у великој мери подржавало идеју да се придружи Русији средином 2000-их.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.