САД се мешају у предстојеће председничке и парламентарне изборе у Турској, изјавио је у петак министар унутрашњих послова Турске Сулејман Сојлу.
Говорећи за CNN Turk, Сојлу је подржао одлуку председничког кандидата Мухарема Инџеа, који предводи опозициону Отаџбинску партију, да испадне из трке у четвртак, уочи гласања у недељу.
Инџе је повлачење приписао „кампањи клевете“, која је укључивала објављивање наводног интимног снимка којег је одбацио као лажног.
До повлачења Инџеа дошло је усред страха међу опозиционим личностима да би његова кандидатура могла да наруши изборне шансе Кемала Киличдароглуа, председника Републичке народне странке, који се појавио као главни ривал садашњем председнику Реџепу Тајипу Ердогану.
„Америка се мешала у ове изборе од самог почетка. [Амерички председник Џо] Бајден је рекао да то нисмо могли да урадимо државним ударом 2016. Овог пута ћемо то учинити изборима, а не државним ударом“, тврди Сојлу.
„[То је] основна логика. Ако повучемо Инџеа… добићемо гласове који су му припали“, приметио је Сојлу.
Министар је даље тврдио да је Инџе „на овим изборима нападнут споља“. „Јасно је ко је произвео напад. Починилац је Гуленов покрет и САД“, додао је Сојлу.
Турски званичници инсистирају на томе да су неуспешни покушај да се Ердоганова влада уклони са функције у јулу 2016. оркестрирали свештеник Фетулах Гулен и његове присталице. Неуспели државни удар, који је резултирао хиљадама хапшења, такође је значајно заоштрио односе између САД и Турске пошто је Анкара критиковала Вашингтон због пружања уточишта Гулену.
Председнички и парламентарни избори у Турској заказани су за 14. мај. Очекује се да ће трка за председника у великој мери бити борба између Ердогана и његовог главног ривала Киличдароглуа. Док је актуелни председник водио конзервативнију и независнију политику, одвраћајући своју земљу од интеграције са ЕУ и негујући блиске везе са Русијом, Киличдароглу заговара приступ који је више оријентисан према Западу.
Недавне анкете показују да су њих двојица у блиској трци. Уколико ниједан од кандидата не добије више од 50 одсто гласова у првом кругу, други круг ће бити одржан 28. маја.
У интервјуу за Њујорк тајмс 2020. године, пре него што је изабран за председника, Бајден је описао Ердогана као „аутократу“. Вашингтон би сада требао да „заузме сасвим другачији приступ, јасно стављајући до знања да подржавамо опозиционо вођство“, додао је тада, наводећи Ердоганов удар на Курде и његову сарадњу са Русијом.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.