Вуова процена односа Кине и Тајвана слична је оној коју је изнео директор CIA Вилијам Бернс у фебруару.
Појављујући се на CBS Face the Nation, он је тврдио да је „председник Си наредио кинеском војном руководству да буде спремно до 2027. да изврши инвазију на Тајван“. Међутим, додао је да то само по себи не значи да је Пекинг „одлучио да изврши инвазију 2027. или било које друге године“.
Месец дана пре Бернсових коментара, NBC је цитирао интерни меморандум генерала Мајка Минихана, шефа америчке команде за ваздушну мобилност, у којем је рекао свом особљу да би борбе око острва могле избити у року од две године. Међутим, док је портпарол команде потврдио аутентичност меморандума, анонимни званичник Пентагона рекао је агенцији да „ови коментари нису репрезентативни став одељења о Кини“.
Кинески министар спољних послова Ћин Ганг упозорио је у петак да ће „они који се играју ватром по питању Тајвана спалити сами себе“. Он је инсистирао да Пекинг „никада неће одустати пред било којим актом који подрива суверенитет и безбедност Кине“.
Раније овог месеца, државни CCTV канал у земљи цитирао је председника Сија који је позвао војску да појача „обуку оријентисану на стварну борбу“.
Тајван је де факто независан од 1949. године, када је губитничка страна у кинеском грађанском рату побегла на острво и успоставила сопствену администрацију. Док је само неколико нација признало Тајван као суверену државу, САД дуго одржавају блиске, незваничне везе са Тајпејем, и војне и економске. Формално, Вашингтон и даље тврди да се придржава принципа „једне Кине“.
Пекинг то острво сматра неотуђивим делом своје територије коју су заузели сепаратисти. Иако кинеско руководство каже да даје предност мирном „поновном уједињењу“, оно није искључило војне опције.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.