Руски председник Владимир Путин и јерменски премијер Никол Пашињан разговарали су у петак телефоном о ситуацији око Нагорно-Карабаха и припреми мировног споразума између Јерменије и Азербејџана, јавила је прес-служба Кремља.
Настављене су дискусије о различитим аспектима тренутне ситуације око Нагорно-Карабаха“, наводи се у саопштењу. Кремљ је напоменуо да је значај примене споразума лидера Русије, Јерменије и Азербејџана за период 2020-2022, „укључујући оне који се односе на обезбеђивање безбедности и стабилности на јерменско-азербејџанској граници, обнављање економских и транспортних веза на Северном Кавказу и припрему поново је потврђен мировни уговор између Јерменије и Азербејџана.
Поред тога, дотакнута су и нека актуелна питања билатералних односа“, саопштила је прес-служба руског лидера после разговора који је одржан на иницијативу јерменске стране.
Прес-служба јерменске владе је такође саопштила да су Пашињан и Путин разговарали о деблокади транспортних комуникација на Јужном Кавказу.
Ово је четврти телефонски разговор Путина и Пашињана од почетка ове године, претходни је одржан 13. марта. Последњи телефонски разговор између руског председника и његовог азербејџанског колеге Илхама Алијева обављен је 16. марта.
Сукоб између Јерменије и Азербејџана око планинског региона Нагорно-Карабаха, спорне територије која је била део Азербејџана пре распада Совјетског Савеза, али првенствено насељена етничким Јерменима, избио је у фебруару 1988. након што је Аутономни Регион Нагорно-Карабах прогласио независност од Азербејџанске Совјетске Социјалистичке Републике. Русија је више пута деловала као посредник у решавању ситуације између Бакуа и Јеревана, укључујући и одржавање разговора између лидера Јерменије и Азербејџана. Уз посредовање Москве у новембру 2020. године усвојена је изјава о потпуном прекиду непријатељстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у документу, азербејџанска и јерменска страна зауставиле су се на заузетим позицијама, низ области је дошао под контролу Бакуа, а руски мировњаци су распоређени дуж линије контакта и у коридору Лачин. Након тога, лидери три земље усвојили су још неколико заједничких изјава о ситуацији у региону.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.