РТ: Вашингтон забија нож у леђа Кини - Ванг Ји
Вашингтон мора да одустане од свог „старог трика једностраног малтретирања“ који игра према Пекингу, рекао је кинески министар спољних послова Ванг Ји америчком државном секретару Ентонију Блинкену. Двојица високих дипломата су разговарали телефоном на захтев Вашингтона, наводи се у саопштењу Пекинга.
„Мора се истаћи да Сједињене Државе не би требало да воде дијалог и сарадњу док обуздавају и забијају нож у леђа Кини“, рекао је Ванг Блинкену, према саопштењу које је објавило кинеско министарство спољних послова.
„У ствари, то је још увек стари трик једностраног малтретирања. То није функционисало са Кином у прошлости, нити ће функционисати у будућности.“
Ванг је додао да Вашингтон „мора озбиљно да схвати легитимне бриге Кине, да престане да обуздава и сузбија развој Кине, а посебно да престане да користи тактику саламе како би стално оспорио кинеску црвену линију“, мислећи на преговарачку праксу сталног обезбеђивања малих, постепених уступака.
Вашингтон и Пекинг би требало да се ослањају на „заједничка разумевања“ која су постигли председници САД и Кине током њиховог недавног састанка у Индонезији, нагласио је Ванг.
„Менталитет нулте суме само ће довести две велике земље до међусобног исцрпљивања и директног судара. И не може бити очигледније ко је у праву, а ко у криву“, навео је он.
Према кинеској страни, Блинкен је поновио поштовање Вашингтона према политици једне Кине и рекао да она „не подржава ’независност‘ Тајвана“.
„Две стране су такође размениле мишљења о украјинском питању. Ванг Ји је нагласио да се Кина увек залаже за мир“, додало је Министарство.
Амерички Стејт департмент такође је објавио верзију разговора, наводећи само да је Блинкен „разговарао о потреби одржавања отворених линија комуникације и одговорног управљања“ билатералним односима. САД су такође саопштиле да је њихов највиши дипломата „изазвао забринутост због рата Русије против Украјине и претњи које представља глобалној безбедности и економској стабилности“ током телефонског разговора.
Током протеклих неколико година, кинеско-амерички односи су оптерећени вишеструким питањима, при чему је тајвански проблем остао главни. Иако формално следи политику једне Кине и признаје суверенитет Пекинга над острвом, Вашингтон активно сарађује са Тајпејем.
Посете високих америчких званичника Тајвану, као и процват војне сарадње између Тајпеја и Вашингтона, више пута су изазивали осуде Пекинга, који такве активности сматра мешањем у унутрашње ствари земље.
Тајван је де-факто независан од 1949. године када се губитничка страна у кинеском грађанском рату преселила на острво и тамо успоставила сопствену администрацију. Кина сматра острво неотуђивим делом своје територије.
Извор: РТ
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti
- Извор
- Танјуг
- фото: © Getty Images / China News Service / Du Yang / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Кина
- САД
- односи
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »