BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Украјински закон о националним мањинама за жаљење, нису узете у обзир потребе румунске заједнице - Букурешт

РТ: Украјински закон о националним мањинама за жаљење, нису узете у обзир потребе румунске заједнице - Букурешт
25.12.2022. год.

Нови украјински закон о националним мањинама није узео у обзир потребе румунске заједнице у земљи, саопштило је Министарство спољних послова у Букурешту, додајући да је став Кијева по том питању „за жаљење“. Закон, усвојен раније овог месеца, био је један од кључних услова ЕУ за почетак преговора о придруживању са Кијевом.

Румунско министарство је у саопштењу навело да, иако је Европска комисија препоручила Украјини да добије статус кандидата за чланство у ЕУ, оно такође инсистира на томе да Кијев треба да реформише законодавство „у вези са правима припадника националних мањина“.

Даље је речено да „сматра са жаљењем што је закон усвојен у недостатку нових консултација са Венецијанском комисијом“, саветодавним телом Савета Европе, које се састоји од независних стручњака за уставно право.

„Такође је за жаљење што је закон усвојен у недостатку адекватних консултација са представницима румунске заједнице у Украјини, на захтев румунске стране“, додаје румунско министарство.

Наводећи да Букурешт подржава „европски пут” Кијева и разуме жељу да се овај процес убрза, Министарство је навело да је „неблаговремено убрзање законодавног процеса у овој области значајно утицало” на дијалог са представницима националних мањина.

Министарство је посебно осудило нејасну формулацију закона о употреби језика у образовању и службеној сфери.

Букурешт је позвао Кијев да се ангажује са Венецијанском комисијом и спроведе њене препоруке, с обзиром на то да закон о националним мањинама ступа на снагу шест месеци након усвајања.

Закон даје националним мањинама у Украјини право на самоидентификовање, слободу јавног удруживања и мирно окупљање. Такође омогућава националним мањинама „приватно и јавно, усмено и писмено“ да говоре на својим матерњим језицима све док се тиме не крши закон.

Међутим, он такође забрањује „популаризацију и пропаганду“ Русије, као и све напоре који „негују позитиван имиџ“ о тој земљи. Поред тога, последњих година украјинске власти су се ангажовале у масовној кампањи да ојачају углед украјинског језика, истовремено дискриминишући руски, који говори значајан део становништва земље, и језике других националних мањина, што је довело до масовних реакција јавности.

Извор: РТ

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.


Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Francois WALSCHAERTS / AFP / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...


Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест

Бивши председник жели да САД не играју никакву улогу у гаранцији мира између Москве и Кијева, према једном од његових саветника.


Саломе Зурабишвили изјавила је да не признаје резултате парламентарних избора одржаних у суботу, за које је оптужила Русију.

Убедљива победа патриотске странке „Грузијски сан“ је још један доказ да се свет мења и да и мале земље могу обновити свој суверенитет и после дуге и фаталне колонијалне...


У Казању је завршен XVI самит БРИКС-а који је Владимир Путин назвао „кулминацијом руског председавања“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА