Почетна страница > Новости
Француски председник Емануел Макрон потписао је званичне документе којима се одобравају пријаве Финске и Шведске за чланство у НАТО. Док је Макрон својевремено назвао војни блок предвођен САД/om „мождано мртвим“, он је променио курс откако је Русија покренула своју војну операцију у Украјини.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
РТ: Макрон потписао документе којима се одобравају пријаве Финске и Шведске за чланство у НАТО
14.08.2022. год.
Француски председник Емануел Макрон потписао је званичне документе којима се одобравају пријаве Финске и Шведске за чланство у НАТО. Док је Макрон својевремено назвао војни блок предвођен САД/om „мождано мртвим“, он је променио курс откако је Русија покренула своју војну операцију у Украјини.
Француски парламент одобрио је предлог проширења раније овог месеца, након што су две нордијске земље поднеле захтев за придруживање алијанси у мају. Подношењем захтева западном блоку за чланство, обе земље су се одрекле свог претходног несврставања, при чему је Финска званично била неутрална убрзо након Другог светског рата, а Шведска од раног 19. века.
„Овај суверени избор Финске и Шведске, два европска партнера, омогућиће јачање њихове безбедности у суочавању са тренутном претњом у њиховом непосредном суседству“, наводи се у саопштењу Јелисејске палате, преноси новинска агенција АФП, до се реч „претња“ вероватно односи на Русију.
Док је Москва у мају упозорила Шведску и Финску на „озбиљне војне и политичке последице“ ако заврше са својим настојањем за чланство у НАТО-у, портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да, пошто Русија нема територијалне спорове ни са једном од држава, Москва не види претњу.
Насупрот томе, Русија је деценијама описивала перспективу Украјине у НАТО савезу као неприхватљиву безбедносну претњу, те је делимично и слање трупа у земљу било настојање да се спречи овакав исход. Да се Украјина придружила алијанси, њена територијална претензија на Крим, а који је гласао за придруживање Руској Федерацији 2014. године, могла би довести НАТО у директан сукоб са Русијом.
Свих 30 чланица НАТО-а морају ратификовати нове чланове у алијанси. Турска је у мају запретила да ће ставити вето на кандидатуре Финске и Шведске за чланство, наводећи подршку Стокхолма и Хелсинкија Курдима које Анкара сматра терористима. Очигледно је постигнут привремени договор између Турске и нордијских земаља, а Шведска је у четвртак најавила изручење турског држављанина његовој матичној земљи. Нејасно је да ли се осумњичени налази на листи наводних терориста које Анкара тражи.
Турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу изјавио је у четвртак да ће се његова влада састати са финским шведским званичницима касније овог месеца како би даље разговарали о апликацијама две државе за НАТО.
Више од 20 од 30 чланица НАТО-а сада је ратификовало улазак Финске и Шведске. Амерички председник Џо Бајден потписао је званичне документе у уторак.
Макронов потпис долази три године након што је описао алијансу из доба Хладног рата као „мождано мртвом“ и предложио да ЕУ брине о сопственим одбрамбеним потребама са заједничком европском војском. Међутим, Макрон је од тада променио свој став, описујући сукоб у Украјини као „електрошок буђења“ за НАТО.
Француски председник се, међутим, клонио неке оштрије антируске реторике својих НАТО савезника. Иако је Француска подржавала узастопне рунде санкција ЕУ и слала оружје Украјини, Макрон је рекао француској документарној екипи у јуну да је његов циљ да „помогне Украјини да победи… а не да се бори против Русије, а камоли да је уништи“, те је додао да „англосаксонски“ лидери то желе да ураде.
Извор: РТ
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP / Ludovic Marin / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »