Председник Европске комисије Урсула фон дер Лајен позвала је Индију да одустане од трговине нафтом и гасом са Русијом, инсистирајући да такав посао није „одржив“.
Борбе у Украјини, које се до сада нису прелиле ни у једну државу чланицу ЕУ, представљају „оштар подсетник да наша зависност од руских фосилних горива није одржива“, инсистирала је Фон дер Лајен.
Русија је до сада показала спремност да настави да шаље енергију чак и „непријатељским земљама“, иако инсистира да се гас плаћа у рубљама. Међутим, неколико европских земаља и САД позвале су на потпуни енергетски ембарго. Неколико присталица, укључујући Немачку и Аустрију, упозорило је да је потпуно одвикавање континента од руске енергије до краја године немогуће.
„Оно што се дешава у Украјини имаће последице“ по Индију и околни регион, рекла је фон дер Лајен, настављајући антируску тему у свом главном обраћању на индијској конференцији о геополитици и економији, указујући на скок цена житарица, енергије и ђубрива као доказ њене изјаве.
Док се хвалила да је Европа „увела ефикасне санкције“, имплицирала је да је дужност Индије да допринесе тој „ефикасности“, инсистирајући да је „за Индо-пацифички регион једнако важно колико и за Европу да се поштују границе и да се одбаце сфере утицаја“.
Упркос тој примедби, она није оклевала да укључи Индију у сопствену сферу утицаја Европе, тврдећи да „Индија и Европска унија деле фундаменталне вредности и заједничке интересе“, као што је „слободан и отворен Индо-Пацифик“.
ЕУ и Индија су се сложиле да покрену заједнички трговински и технолошки савет за „дубински стратешки ангажман“, што је други такав споразум. Други споразум је са САД. У заједничкој изјави две стране сугерише се да ће се фокусирати на „везу трговине, поуздане технологије и безбедности“.
Индија, која је до сада одбијала да се придружи економском рату НАТО-а против Русије, овог месеца је угостила високе званичнике из разних земаља, од којих су многи на неки начин настојали да подстакну Њу Делхи ка придруживању режиму санкција. Само неколико дана пре доласка фон дер Лајен, британски премијер Борис Џонсон посетио је земљу како би „продубио дугорочно партнерство“ између Британије и њене бивше колоније, са намером да промени индијску политику према Русији.
Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.
Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti