BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Пекинг најавио Иницијативу за глобалну безбедност како би се супротставио „хладноратовском менталитету“ и „хегемонизму“

РТ: Пекинг најавио Иницијативу за глобалну безбедност како би се супротставио „хладноратовском менталитету“ и „хегемонизму“
23.04.2022. год.

Међународни спорови треба да се решавају дијалогом, а не санкцијама, рекао је кинески председник Си Ђинпинг, представљајући нову Иницијативу за глобалну безбедност своје земље.

Говорећи путем видео везе на међународном форуму у провинцији Хаинан усред текућег украјинског сукоба, Си је одлучио да не коментарише друга специфична међународна питања, наглашавајући уместо тога своју општу визију глобалног безбедносног оквира.

„Ми, човечанство, живимо у недељивој безбедносној заједници. Доказано је изнова и изнова да би хладноратовски менталитет само уништио глобални мировни оквир, да би хегемонизам и политика моћи само угрозили светски мир и да би блоковска конфронтација само погоршала безбедносне изазове у 21. веку“, рекао је Си.

Кинески лидер је истакао да је међународна безбедност „недељива“ и да стога поштовање суверенитета и територијалног интегритета свих земаља, немешање у унутрашње ствари једне друге и сарадња зарад заједничког мира и безбедности треба да чине основу међународног безбедносног оквира.

Он је најавио да ће кинеска Иницијатива за глобалну безбедност бити заснована на овим основним принципима. Између осталог, рекао је, важно је „одбацити хладноратовски менталитет, супротставити се унилатерализму и рећи не групној политици и блоковској конфронтацији и остати посвећен озбиљном схватању легитимних безбедносних брига свих земаља.

Кинески лидер је позвао међународну заједницу да остане посвећена „мирном решавању разлика и спорова између земаља кроз дијалог“ и да се „супротстави безобзирној употреби једностраних санкција и дугорочне јурисдикције“.

Ови позиви су очигледно у складу са наглашено неутралним ставом Пекинга када је реч о ситуацији у Украјини. Од првих дана руске војне операције, Кина је позивала на решење сукоба путем преговора, наглашавајући своју подршку и праву Украјине на територијални интегритет и легитимним безбедносним забринутостима Русије. Пекинг је одбацио позив западних земаља да осуди поступке Москве и да уведе санкције Русији, али је у исто време ставио до знања да Москви или Кијеву не пружа никакву војну помоћ. Портпарол Министарства спољних послова Кине Жао Лиђијан назвао је такав приступ „конструктивним“ и истакао да ставља Пекинг „на праву страну историје“.

САД су критиковале Кину због њене неутралности по питању Украјине и чак су упозориле Пекинг на „импликације и последице“ ако одлучи да пружи било какву материјалну подршку Русији.

Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били  су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.

Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © AP / Xinhua / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА