BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Афрички лидери саопштили став о Украјини

РТ: Афрички лидери саопштили став о Украјини
31.03.2022. год.

Многе афричке земље настоје да остану неутралне у сукобу између Русије и Украјине како би дипломатији дале шансу и фокусирале се на сопствену економску и политичку будућност у свету који пролази кроз радикалне промене, рекли су лидери са континента на конференцији у Уједињеним Арапским Емиратима.

САД и њихови савезници врше притисак на друге земље да се придруже њиховој кампањи санкција против Русије, док су претходно тврдили, у вези са Украјином – да суверене земље имају право да слободно бирају своје савезе, а да их други „не малтретирају“.

„Били смо уздржани јер желимо да свет пружи шансу дипломатији“, рекао је потпредседник Танзаније Филип Мпанго на самиту у Дубаију.

Мпанго је мислио на гласање његове владе на Генералној скупштини УН 2. марта на необавезујућу резолуцију којом се Русија позива да се повуче из Украјине, а коју је подржала 141 чланица УН, уз пет гласова против и 35 уздржаних – укључујући 17 афричких земаља.

Мпанго је рекао да афрички континент пролази кроз „важно време“ и да види „трансформацију трговачких путева од успостављених колонијалних ка Африци која више послује са источним светом“. Ово је прилика за континент да напредује, диверзификујући своју културу и користећи технологију за бољу интеракцију са светом, додао је он.

„Сведоци смо померања тектонских плоча, посебно са успоном Кине и Индије на глобалној економској сцени“, рекао је Мпанго.

Промењиве глобалне околности су прилика за афричке нације да саме себи ископају нови пут, рекао је премијер Гвинеје Мохамед Беавогуи.

„Налазимо се на кључној прекретници јер је свет у кризи“, рекао је он.

„Годинама су људи говорили да не бринете о рату `то је само у Африци`“. Сада је усред Европе и од нас се одједном тражи да бирамо“, рекао је он у Дубаију.

„Желимо да видимо да ли је могуће окупити људе око стола да разговарају једни с другима.

Африка има своје проблеме који захтевају пажњу владе, рекла је премијер Уганде Робинах Набанџа.

„Имамо више проблема и уздржавање је пут дипломатије“, рекла је она.

Раније ове недеље, угандске трупе сукобиле су се са побуњеницима М23 које подржава Руанда и који су прешли из источног Конга. Док су се конгоанске трупе и побуњеници борили, хеликоптер мировне мисије УН пао је у то подручје, где је погинуло свих осам официра.

То не значи да сукоб Москве и Кијева не утиче на континент. Велики део Африке увози жито из Русије и Украјине, али је трговина поремећена због војних операција, као и западних санкција.
 
„Већ смо видели брзо повећање цена хране, такође видимо да се повећавају трошкови ђубрива и цене челика расту“, рекао је Мпанго из Танзаније.
 
Москва је прошлог месеца покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске осмишљени су да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.
 
Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Twitter / RobinahNabbanja / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА