Ново кашњење у одобравању гасовода "Северни ток 2" од Русије до Немачке је резултат лобирања Кијева, тврди украјински министар спољних послова након што је немачка регулаторна агенција суспендовала процес сертификације.
Говорећи за "Украијина 24", Дмитриј Кулеба је похвалио покушаје Украјине да одложи одобрење пројекта.
„`Северни ток 2` је одавно требало да ради и да зарађује, али чињеница да још увек не функционише и да се боримо против њега резултат је наших заједничких напора“, рекао је он.
„Заједно са нашим партнерима значајно смо успорили реализацију овог пројекта.“
Кулеба је такође оптужио Русију да покушава да пронађе сиве зоне у законодавству ЕУ и створи преференцијалне услове за гасовод. Он је додао да су Украјина, као и Брисел и чланице ЕУ, уједињене у захтевима да "Северни ток 2" мора да испуни „не само слово, већ и дух“ Трећег енергетског пакета ЕУ. Директива истиче раздвајање снабдевања енергијом, значај независних регулатора, као и отворено и фер малопродајно тржиште.
Коментари министра долазе након што је Берлин прошле недеље паузирао процес сертификације гасовода. Биће заустављен све док се компанија која стоји иза иницијативе не реорганизује у складу са немачким законом.
Украјина и Пољска су се активно противиле пројекту "Северни ток 2". Немачка регулаторна агенција је прошле недеље додала ове две земље у процес сертификације. Међутим, оне немају моћ да блокирају његову имплементацију и могу само да дају своје мишљење о подухвату. Кијев је такође упозорио да ће изгубити милијарде долара ако дође до смањења обима руског гаса који се извози кроз совјетску мрежу гасовода која се протеже кроз земљу.
У интервјуу за британски "Фајненшел тајмс" раније овог месеца, шеф украјинске државне гасне компаније "Нафтогас" Јуриј Витренко изјавио је да нови подухват повећава „шансе за рат пуног размера између Русије и Украјине са свим његовим последицама“, јер би заобилажење земље могло значити да је Кијев рањивији на „инвазију“ руских снага.
Москва је више пута инсистирала на томе да пројекат не само да обезбеђује сигурност снабдевања, већ и користи потрошачима у ЕУ. Портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова изјавила је раније овог месеца да и Запад и Русија могу обострано добити од "Северног тока 2", а да не морају да одустану од било чега.
Изградња "Северног тока 2", који повезује сибирска гасна поља са потрошачима у западној Европи преко Балтичког мора, завршена је у септембру. Када пумпање залиха буде одобрено, моћи ће да транспортује до 55 милијарди кубних метара гаса годишње.
Извор: РТ