BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Пентагон водио „искрене“ разговоре са кинеском војском, док Пекинг одбацује споразум „АУКУС“ називајући га „забадањем ножа у леђа“

РТ: Пентагон водио „искрене“ разговоре са кинеском војском, док Пекинг одбацује споразум „АУКУС“ називајући га „забадањем ножа у леђа“
30.09.2021. год.


Америчка војска је саопштила да је водила "дубински" дијалог са Пекингом, понављајући да остаје посвећена регионалним савезницима усред сталног непријатељства око новог безбедносног пакта између САД-а, Велике Британије и Аустралије намењеног супротстављању Кини.


„Две стране су водиле искрену, дубинску и отворену дискусију о низу питања која утичу на одбрамбене односе САД-а и НР Кине“, рекао је портпарол Пентагона потпуковник Мартин Мajнерс.

Он је назвао састанак „важном компонентом“ у напорима Вашингтона да „одговорно управља конкуренцијом између САД -а и НР Кине“.

"Обе стране су потврдиле консензус да комуникацијски канали остану отворени. Америчка страна је такође јасно ставила до знања нашу посвећеност очувању заједничких принципа са нашим савезницима и партнерима у Индо-пацифичком региону."


Изјава је уследила након агресивније реторике против Пекинга коју амерички званичници у последње време воде због велике дипломатске свађе око новопотписаног трилатералног споразума о безбедности између Вашингтона, Лондона и Канбере, названог „АУКУС“. Споразум ће омогућити Аустралији да набави подморнице на нуклеарни погон од Сједињених Држава, што је разбеснило Француску, која је већ постигла уговор вредан више милијарди долара са Аустралијом за француске подморнице на дизел мотор. И док ниједна земља није именована као мета нове индо-пацифичке алијансе, анонимни званичници Беле куће оценили су пакт „још једним потезом западних савезника да потисну успон Кине на војном и технолошком пољу“.

Кина је са своје стране осудила аранжман "АУКУС" као „крајње неодговоран“, саопштивши да планови о наоружавању Аустралије подморницама на нуклеарни погон „озбиљно нарушавају регионални мир и стабилност“, те би чак могло подстаћи „трку у наоружању“ у Индо-пацифику.

Поред новог безбедносног савеза, који је одвојен од четворочланог блока „Квад”, још једног тела створеног да се супротстави Кини, Пекинг и Канбера су се последњих месеци споречкали по низу других питања везаних за трговину.

Током недавног интервјуа, аустралијски премијер Скот Морисон устврдио је да би његова земља била за више дијалога са Пекингом, али да Кина једноставно није заинтересована да учини исто. Одговарајући на те примедбе следећег дана, портпарол Министарства спољних послова Кине, Хуа Чунинг је рекла да су тренутни дипломатски проблеми "у потпуности производње аустралијске власти".


"Било да Аустралија искрено жели побољшати и развити односе с Кином, или чини супротно од онога што каже, или чак да иде толико далеко да Кини отворено забада нож у леђа, Кина има свој властити суд", рекла је Чунингова позвавши Аустралију да се одлучи да ли ће на Пекинг гледати као на пријатеља или непријатеља.

"Императив је да се Аустралија суочи са суштином застоја у билатералним односима и да озбиљно размисли о томе да ли се Кина сматра партнером или претњом."



Извор: РТ

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Yuri Gripas / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА