BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Пекинг НАТО-у: Престаните надувавати „теорију кинеске претње“

РТ: Пекинг НАТО-у: Престаните надувавати „теорију кинеске претње“
15.06.2021. год.

 
Кина је оптужила НАТО за клевету и покушај подстицања сукоба након што су чланице блока објавиле заједничко саопштење у којем осуђују поступање Пекинга на светској сцени.

30-члани војни блок је саопштио да „кинеске амбиције и асертивно понашање представљају системске изазове међународном поретку заснованом на правилима и областима релевантним за безбедност Алијансе“. Посебно су приметили да Кина „убрзано шири“ свој нуклеарни арсенал и спроводи војне вежбе са Русијом.

Земље НАТО-а позвале су Пекинг да испуни своје међународне обавезе и да се „понаша одговорно“ на светској сцени.

Кинеска мисија при ЕУ одговорила је данас оптужујући војни савез који предводе САД за „клевету кинеског мирног развоја и погрешно процењивање међународне ситуације и сопствене улоге“. НАТО-ов начин размишљања је „наставак хладноратовског менталитета и блоковске политике“, наводи се у саопштењу.


"Кина је посвећена одбрамбеној политици која је одбрамбене природе. Наша потрага за одбраном и војном модернизацијом је оправдана, разумна, отворена и транспарентна."

 

Кинеске дипломате су тврдиле да одбрамбени буџет Пекинга чини око 1,3% БДП-а земље, што је испод НАТО смерница које захтевају од држава чланица да троше најмање 2% свог БДП-а на одбрану. Додали су да кинески нуклеарни арсенал "никако није у истој лиги" са САД-ом.

„Кина позива НАТО да рационално посматра развој Кине и престане да надувава у било ком облику такозвану `кинеску претњу `“, наводи се у саопштењу, оптужујући западни блок да покушава да створи конфронтацију.

Шеф НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је раније да савезници морају да развију заједничку стратегију да се супротставе успону Кине као економског и војног играча.

Обраћајући се новинарима након самита блока у понедељак у Бриселу, Столтенберг је такође рекао да НАТО мора одржавати "дијалог и контакт" с Пекингом на војном пољу, те да савезници могу сарађивати с Кином у питањима као што су контрола наоружања и Авганистан.
 
Састанак НАТО-а догодио се непосредно након самита Г7 у Великој Британији, где су лидери, између осталог, затражили „правовремену, транспарентну, стручно вођену и научно засновану“ студију о пореклу коронавируса у Кини.
 
Амерички председник Џо Бајден је рекао да је „важно знати одговор“ на то да ли се вирус преносио на људе од животиња у природном окружењу или је „реч о експерименту који се у лабораторији измакао контроли“. Бајден се позвао на теорију да је коронавирус случајно процурио из лабораторије у Вухану у Кини, где је први пут забележен.

Кина је више пута одбацила наводе да је вирус "процурио" из лабораторије.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Kenzo Tribouillard/AFP/ RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА