BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Чин рата? Украјина тражи од ЕУ да размотри искључење Русије из система SWIFT

РТ: Чин рата? Украјина тражи од ЕУ да размотри искључење Русије из система SWIFT
22.04.2021. год.


Украјина је затражила да Европска унија размотри могућност искључења Русије из SWIFT-а, међународног система трансфера између банака, предлажући да се та мера дода новом пакету санкција.

Москва је раније упозорила да ће тај потез сматрати „објавом рата“. Бивши премијер Дмитриј Медведев, који је сада заменик председника Савета безбедности Русије, такође је то назвао „ниским ударцем“.


Украјински министар спољних послова Дмитриј Кулеба рекао је за Ројтерс да је идеју лично изнео са колегама из ЕУ. Кулеба верује да би се ова мера могла користити за одвраћање Москве у случају ескалације ситуације на истоку Украјине.


„Ако Русија одлучи да покрене нови талас своје отворене војне агресије на Украјину, нови круг секторских санкција, укључујући, на пример, искључење Русије из SWIFT-а и такве ствари, треба јој одмах наметнути“, рекао је Кулеба.

SWIFT је међународни, међубанкарски систем за размену порука, који финансијске институције користе за брзо и сигурно слање информација, попут упутстава за пренос новца. Уклањање Русије из овог система предложено је као потенцијална санкција од 2014. године, као одговор на наводну улогу Москве у сукобу у Донбасу. Ипак, чини се да се о томе никада није озбиљно размишљало.

Искључење Русије из SWIFT-а представљало би озбиљну ескалацију режима санкција. У ствари, 2018. године, тадашњи амерички специјални представник за Украјину, Курт Волкер, назвао је то „нуклеарном опцијом“.

Иако је усмерено на кажњавање Москве, укидање приступа SWIFT-у такође би имало озбиљне последице по Кијев. Украјина сваке године зарађује милијарде долара од транспорта руског гаса, а све се плаћа путем међународног банкарског механизма. Ова санкција би приморала две стране да пронађу алтернативна средства, која могу имати озбиљне трошкове.

Према Тому Едсхеду, директору истраживања у саветодавној фирми "Макро-двисори", велике трансакције би вероватно пронашле пут, чак и ако би Русија била одсечена од SWIFT-а.
 
Међутим, појавиле би се компликације за обичне грађане, који би били онемогућени да користе своје кредитне картице у иностранству и могуће имали потешкоће да купују робу путем интернета.
 
„Поред платних картица и плаћања путем интернета, постоје хиљаде дневних трансфера између руских банака и Запада који покривају све врсте трансакција“, рекао је он за РТ, наводећи као пример руске компаније које плаћају своје запослене у иностранству.
 
У Москви, међутим, после седам година претњи, Русија је сада у позицији да би губитак приступа SWIFT-у био велики, али више не катастрофалан ударац. Земља је створила сопствену алтернативу, названу SPFS. Иако тренутно само ради у Русији, било је разговора са многим другим земљама, попут московских савезника БРИКС-а, да би се систем интегрисао на међународном нивоу. Конкретно, планира се интеграција SPFS-а са CIPS-ом, кинеском финансијском мрежом.

Није само SWIFT тај који сада има руску домаћу алтернативу. Москва је 2015. године успоставила систем плаћања МИР, када неколико руских банака привремено није могло да користи Виза и Мастеркард. МИР се сада проширио на међународном нивоу и сада се користи у земљама као што су Јерменија и Турска.
 
Као одговор на Кулебину претњу, потпредседник Савета Федерације, Константин Косачев оптужио је Украјину за стварање „антируске хистерије“.
 
„Европској унији нису потребни украјински пољопривредни производи и украјински радници“, рекао је он, додајући да је једини извоз који ЕУ захтева од Кијева „русофобија“.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS / Chris Helgren / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА