РТ: РТ: Иран ће обогатити уранијум и до 60% ако то жели, упозорава Хамнеј због незадовољства договора са ИАЕА
Ако би Иран желио нуклеарно оружје, имао би га, изјавио је ајатола Али Хамнеи, сугеришући да би Техеран могао наставити обогаћивање уранијума до 60 посто. Изјава је уследила након негодовања због споразума са Међународном агенцијом за нуклеарну енергију (ИАЕА) и председника Хасана Роханија.
Став Техерана о нуклеарном споразуму (ЈЦПОА) неће се променити, рекао је Хамнеи, додајући да се Иран неће поклекнути међународном притиску - било својих европских партнера у споразуму, било САД-а, које више нису страна споразума.
Иако је ајатола нагласио да Иран не тежи нуклеарном оружју, он је устврдио да „нико“ не може зауставити земљу да га има ако то жели - сигурно не САД или „ционистички кловн“ (Израел). Само „исламски принципи“ спречавају такав исход, наставио је он, додајући да Иран неће ограничити обогаћивање уранијума на 20 процената.
Хамнеијеви коментари уследили су након противљења у иранском парламенту када је већина посланика осудила председника Хасана Роханија због пристанка да настави да дозвољава Међународној агенцији за атомску енергију да врши инспекције иранских нуклеарних објеката. Већина је такође затражила кривично гоњење Роханија, тврдећи да је договор који је склопио представља "очигледно кршење" закона донесеног у децембру који би забранио такве инспекције све док САД не укину санкције.
Према том закону, Иран ће вршити сопствене инспекције све док САД не одустану од санкција, а потом податке предавати инспекторима ИАЕА. Законодавци који су осудили Роханија тврде да је додатни споразум председника са ИАЕА кршење тог закона, док се Врховни савет за националну безбедност не сложи са тим. О томе ће одлучивати правосуђе, а Рохани би се могао суочити са кривичном пријавом ако се утврди да је споразум ИАЕА нелегалан.
Упркос противљењу, договором између Роханија и агенције у последњем тренутку продужава се овај рок за три месеца, што хипотетички даје време Стејт департменту да поново уђе у договор. Међутим, Вашингтон је одбио да одустане од санкција, што је предуслов који је Иран поставио за преговоре о поновном уласку САД-а у споразум.
Под бившим америчким председником Доналдом Трампом, САД су се 2018. повукле из нуклеарног споразума и од тада Ирану уводе све оштрије санкције. Иако је Иран подржавао такав споразум више од годину дана, чак и када његови европски партнери нису успели да се супротставе САД-у због свог понашања, земља се постепено удаљавала од споразума, обогаћујући уранијум изнад границе предвиђене споразумом, повећавајући своје залихе, а сада ограничавајући и инспекције.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Official Khamenei Website/Handout via REUTERS / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »