РТ: САД „спремне“ за нуклеарне преговоре са Ираном... уз предуслов да се позабаве „регионалним питањима“
Администрација Џоа Бајдена саопштила је да је спремна да са Ираном разговара о обнављању нуклеарног споразума из 2015. године, иако је високи амерички званичник приметио да разговори морају покривати и друга „регионална питања“.
„Сједињене Државе прихватиле би позив високог представника Европске уније да присуствују састанку П5 + 1 и Ирана како би се разговарало о дипломатском путу према иранском нуклеарном програму“, рекао је портпарол Стејт департмента Нед Прајс, мислећи на пет сталних чланица Савета безбедности УН-а: САД, Велика Британија, Француска, Русија и Кина, плус Немачка.
Прајсово саопштење уследило је након подужег заједничког извештаја државног секретара Ентонија Блинкена и његових француских, немачких и британских колега раније у четвртак, поздрављајући нуклеарни споразум - формално познат као ЈЦПОА - као "кључно достигнуће мултилатералне дипломатије".
Међутим, у изјави се такође инсистира да се Исламска Република мора вратити у "потпуну усклађеност" са споразумом, јер је Техеран смањио неке своје обавезе према његовим одредбама, сматрајући то легитимним одговором на једнострано повлачење Вашингтона 2018. године под администрацијом бившег председника Доналда Трампа. У то време, Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) више пута је саошптавала да Иран поштује обавезе.
Двојица званичника Стејт департмента који су одбили да буду именовани касније су поновили тај захтев, рекавши новинарима да ће Вашингтон размотрити седницу само ако се Иран врати у склад са захтевима.
Можда више забрињавајућа будућност оживљеног споразума представља предлог званичника да ће се у њега ставити и друге „бриге о регионалној безбедности“. Током преговора о споразуму, бивши амерички председник Барак Обама био је под притиском републиканаца да се у споразум укључи ирански програм балистичких ракета или његова подршка либанском Хезболаху. Техеран је на крају одбацио такве предлоге, инсистирајући да се споразум ограничи на његов нуклеарни програм, што је позиција коју и данас одржава.
Израел је такође затражио шири споразум који покрива и ненуклеарна питања, док је премијер Бењамин Нетанијаху непрекидно сматрао да је споразум сувише лабав, иако је низ садашњих и бивших израелских безбедносних званичника подржало споразум.
Техеран је скептично одговорио на налет изјава, а министар спољних послова Мохамад Џавад Зариф затражио је "акцију" на речи администрације Бајдена.
Instead of sophistry & putting onus on Iran, E3/EU must abide by own commitments & demand an end to Trump's legacy of #EconomicTerrorism against Iran
— Javad Zarif (@JZarif) February 18, 2021
Our remedial measures are a response to US/E3 violations. Remove the cause if you fear the effect
We'll follow ACTION w/ action.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP / Atomic Energy Organization of Iran handout / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »