РТ: Бајден представио „кинеску радну групу“ Пентагона ради прегледа „изазова“ које Пекинг представља, док америчка војска звецка на њеном прагу
Амерички председник Џо Бајден покренуо је војну радну групу за процену америчке политике према Пекингу, обећавајући да ће се суочити са "кинеским изазовом" док наставља поморско распоређивање свог претходника у дворишту земље.
Бајден је најавио нову радну групу током посете Пентагона, својој првој посети, изјавивши да ће се његова администрација "суочити са растућим изазовима које представља Кина да би одржала мир и одбранила наше интересе".
„Биће потребан напор целе владе, двостраначка сарадња у Конгресу и снажни савези и партнери“, рекао је Бајден о прегледу политике, који ће проценити „стратегију и оперативне концепте, технологију и држање силе“.
With @POTUS' remarks today, DOD announces a new China Task Force to review all U.S. policy toward China and how "we will meet the China challenge" and "win the competition in the future."
— Paul D. Shinkman (@PDShinkman) February 10, 2021
Will be led by longtime Biden staffer and @CNASdc exec @elyratner.
Details here: pic.twitter.com/CybMjeXpDd
Под вођством Елија Ратнера, који је специјални помоћник за Кину при министра одбране Лојда Остина, радна група састојаће се од 15 цивилних и војних званичника и своја сазнања доставиће Остину у року од четири месеца, наводи се у информативном листу Пентагона. Међутим, не очекује се да ће панел израдити јавно доступан извештај.
Иако је Бајден рекао да ће нова радна група извршити опсежну ревизију става Вашингтона према Пекингу, нејасно је у којој ће мери америчка политика одступити од политике администрације Доналда Трампа. Ступивши на функцију пре само четири недеље, нови председник је већ започео готово исто звецкање сабљом као и његов претходник, упутивши у уторак ударну групу бродова са носачем авиона у Јужно кинеско море у близини Параселских острва које контролише Кина. Пентагон је за време Трампа често изводио исту врсту мисија „слободе пловидбе“, које је Кина више пута осудила као провокативне.
Бајден је током првог спољнополитичког обраћања заузео борбени став према Пекингу, коју је назвао америчким „најозбиљнијим конкурентом“, што је реторика која подсећа на Трампову о наводним кинеским „економским злоупотребама“ и „нападу“ на интелектуалну својину. Најављујући кинеску радну групу, Бајден је отишао још даље у својим обећањеима да ће се супротставити Пекингу, упозоравајући да "никада неће оклевати с применом силе", иако је ипак рекао да би војна акција требала бити "крајње уточиште".
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / Jake Greenberg / US Navy handout / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Кина
- односи
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »