РТ: Командант индијске војске назвао Кину и Пакистан „потенцијалном претњом“, али се нада „мирном решењу“ граничног спора са Пекингом
Командант индијске војске изразио је наду да ће сукоб на граници са Пекингом бити решен преговорима, након се министар спољних послова те земље пожалио да је недавни сукоб са кинеским снагама увелико наштетио међусобном поверењу.
Говорећи током годишње конференције за штампу поводом Дана војске, генерал Маној Мукунд Нараване рекао је да је војска спремна за сваку претњу, како унутрашњу тако и спољну. Војска је и даље у стању приправности дуж граница земље, рекао је он, посебно у северном региону Ладах, чији се статус оспорава са Кином. Планински регион био је поприште великог сукоба двеју земаља прошлог лета, са најмање 20 погинулих индијских војника.
„Ушли смо зимски режим и остали смо дуж целе границе. Надамо се мирном решењу, али спремни смо да се суочимо са сваком евентуалном претњом. За то се побринула сва логистика“, изјавио је Нараване, наводећи да је Пекинг изградио додатну инфраструктуру у спорном подручју.
Званичник је такође осудио индијског љутог ривала и регионалног савезника Кине - Пакистан, још једном га оптуживши за спонзорисање терористичких активности и упозоривши да се такво понашање неће толерисати.
„Пакистан и Кина заједно представљају снажну претњу. Сваке године Народноослободилачка војска Кине долази у спорна подручја. На спорним тачкама нема смањења трупа са обе стране“, рекао је Нараване.
Граничног спора са Кином дотакао се и индијски министар спољних послова Субрахманиам Џаишанкар. Гранични сукоб наштетио је међусобном поверењу две земље, рекао је он.
„После 45 година заправо сте имали крвопролиће на граници“, изјавио је дипломата.
„И то је имало огроман утицај на јавно мњење, као и политички. Заиста, удар на поверење и уверење у Индији када је реч о Кини и њиховим односима, дубоко је поремећено.“
Индија и Кина су више пута једна другу окривиле за подстицање граничних тензија. Још у децембру, Министарство спољних послова Кине поновило је да „одговорност [за граничне напетости] лежи директно на индијској страни“. У исто време, Пекинг тврди да је „посвећен решавању питања границе преговорима“.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / Danish Siddiqui / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »