РТ: „Сат само откуцава у паралелном универзуму Помпеа“: Иран се наругао иницијативи САД-а о поновном увођењу санкција
Техеран се наругао Мајку Помпеу након што је амерички дипломата одредио рок за „враћање“ санкција Ирану у оквиру Нуклеарног споразума, што је означио „глупим“ споразумом, и упркос одбијању Савета безбедности УН да подржи америчку иницијативу.
„Сат откуцава управо у Помпеовом паралелном алтернативном универзуму!“ саопшрио је Саид Хатибадех, портпарол Министарства спољних послова Ирана.
„То се дешава када бивши мајстор шпијунаже води америчку дипломатију“, закључио је Хатибадех, мислећи на претходну каријеру државног секретара у Цији.
Ове недеље је председник Савета безбедности УН-а рекао да је враћање санкција мало вероватано, јер је 13 од 15 држава чланица подсетило да САД немају могућност да то учине, након што су напустиле Споразум о заједничком свеобухватном плану акције из 2015. године. Средином августа, УН су такође одбиле да подрже предлог Вашингтона за продужење ембарга на оружје Ирану након његовог истека у октобру.
Срамотно по САД одбијање није спречило Помпеа да најави тронедељни рок за поновно увођење санкција.
“Ако било која чланица Савета безбедности УН-а уведе резолуцију за наставак ублажавања санкција, САД ће се томе успротивити. Ако се не донесе резолуција, санкције Ирану и даље ће се наставити 20. септембра“, саопштио је Помпео.
У својим најновијим саопштењима Помпео није био стидљив, тврдећи да САД имају право да покрену враћање санкција према Резолуцији СБ УН-а 2231.
У документу се службено наводи да је Вашингтон члан споразума из 2015. године, али релевантност клаузуле је упитна, јер је Трампова администрација 2018. одустала од споразума.
Помпео, који инсистира на томе да је механизам враћања санкција законит према споразуму, чини се да није његов обожаватељ. Овог месеца он га је означио "једностраним" и "глупавим", те је рекао да он само укључује иранско "злоћудно понашање", што је једна од водећих његових јастребовдких изјава о понашању Техерана.
Санкције УН-а, које Вашингтон толико жели да поново уведе, уведене су још 2010. године како би се ограничио ирански нуклеарни програм. Њиховим укидањем дошло је до оживљавања економских активности у Ирану, а земља се отворила у међународној трговини, инвестицијама и политичком дијалогу.
Након повлачења САД-а, Иран је престао да се придржава неких својих обавеза и почео је да обогаћује уранијум преко ограничења по споразуму.
Истовремено је најавио своју спремност да остане у оквиру споразума, иако је био у нескладу са Међународном агенцијом за атомску енергију коју воде УН, због међународних инспекција - све док није постигнут договор о омогућавању праћења двеју страна у Ирану да садрже нуклеарни материјал.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © REUTERS/Mike Segar / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »