РТ: Помпео захтева да Европа одустане од трговине са Кином и изабере слободу уместо тираније (у корист САД-а)
Амерички државни секретар Мајк Помпео је игрдио европљане да нису одустали од Кине у корист САД-а као трговинског партнера, тврдећи да било какво ослањање на Пекинг представља „напуштање онога ко смо“ и преферирајући „тиранију“ над „слободом“.
Дипломата је негирао да присиљава Европу да бира између САД-а и Кине за савезнике, инсистирајући на примедбама изреченим на самиту о демократији у Копенхагену, да им је, заправо, Комунистичка партија Кине наметнула такав избор. Истовремено, он је негирао да је избор заиста између САД-а и Кине, али да је „између слободе и тираније“.
Кина је, инсистира Помпео, покушавала да убеди Запад да "одбаци напредак који смо у слободном свету постигли са НАТО-ом и другим организацијама и усвојила нови сет правила и норми који одговарају Пекингу".
"То је неприхватљиво.", додао је он.
"Такође, не постоји начин да се ове алтернативе решимо без напуштања онога ко смо", наглаио је Помпео.
"Демократије које зависе од аутократа нису достојне свог имена."
Говорећи о аутократама, Американац је поздравио напредак који су САД оствариле притискајући своје савезнике да искључе Кину из њихове економије, позивајући се на премену курса Велике Британије о учешћу "Хуавеја" у њној 5G мрежи и одлуци Шведске да, између осталог, затвори Кинески институт Конфучије".
Помпео је оптужио Кину за "груби напад на европски суверенитет куповином лука и виталне инфраструктуре", саопштивши савезницима да уклоне "златне наочаре економских веза", те да свака земља може приуштити да одустане од корисних економских односа усљед невиђене глобалне депресије, додавши да је Пекинг „оплеменио државе у развоју са дуговима и зависношћу“.
„Иако на тренутак не верујем да је демократија крхка, она захтева пажљиво управљање и сталну будност“, додао је он, наводећи, без икакве ироније - „Побеђујемо".
Трампова администрација убрзано се приближава државном броду владавина гомиле, док масовни протести због полицијске бруталности и готово рекордне незапослености покренути коронавирусним економским гашењем доводе у питање легитимитет власти. Подршка америчке администрације демонстрантима против кинеске владе у Хонг Конгу проглашена је лицемерном услед жестоког одговора на америчке протесте, а Кина је обећала одговор након што је Доналд Трамп потписао закон којим се отварају врата за санкције Пекингу, јер тамошње власти наводно угњетавању ујгурске муслимане.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / Jason Lee / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »