РТ: САД ће окончати „еру бескрајних ратова“ и престати бити полицајац - Трамп даје иста стара изборна обећања која је прекршио
Амерички председник Доналд Трамп је изјавио је да ће се САД пребацити са фокуса вођења „бескрајних ратова“ и да буду „светски полицајац“, понављајући своја обећања из кампање из 2016. године која нису испуњена.
САД улазе у "пресудни тренутак" своје историје, рекао је Трамп док се у уводном говору обраћајући се дипломцима војне академије Вест Поинт.
"Завршавамо еру бескрајних ратова."
"Није дужност америчке војске да решава древне сукобе у далеким земљама за које многи нису ни чули", рекао је он и додао да Вашингтон више "није светски полицајац". То је нешто што Трамп обећава још од када је био у кампањи за председника 2016. године. Али да ли је његово скоро четворогодишње председовање учинило америчку спољну политику мирољубивијом?
Његове речи долазе усред извештаја о плановима Беле куће да повуче 9.500 војника из Немачке, нешто што је већ донело савезницима САД-а, као и јастребовима у Конгресу, разлог за забринутост због „смањене“ улоге САД-а на светској сцени. Па ипак, њихове би забринутости могле испасти преурањене.
На крају крајева, Трамп до сада није успио ефективно извући америчке снаге из било којег дела света. Америчке трупе очигледно не журе са напуштањем Авганистана, земље у којој је Америка водила заиста „бескрајни“ рат нашег доба само да би признала да не може победити локалне талибанске милитанте.
Вашингтон је у фебруару потписао споразум о повлачењу трупа с талибанима, али америчке снаге су још увек ту, будући да је споразум условљен међуавганистанским мировним процесом, док су разговори између побуњеника и владе у Кабулу занемарени.
Део америчких снага и технике је задржано у Сирији, где немају законско право да буду на првом месту, да би одбиле било какве злонамерне снаге, које су, у очима Пентагона, вероватно укључивале и сиријску владу, као и приступ нафтним ресурсима. Трамп се и сам више пута хвалио да „чувамо нафту“, нешто што се чини да је део „виталних америчких интереса“, што је готово било где у свету.
Национални интереси ће сигурно остати високо на америчкој војној агенди, признао је Трамп. "Постоји обновљени јасан фокус на одбрану виталних интереса Америке", додао је он током говора у Вест Поинту.
Очигледно је да је испуњење ових циљева и повлачење из нуклеарног споразума с Ираном и подгрејавање тензија у њиховим односима са Исламском Републиком, до те мере да су се многи плашили да би у сваком тренутку могао избити рат између две земље.
По Трамповој наредби, САД су извршиле атентат на иранског генерала Сулејманија. Трамп је таође наредио америчкој морнарици да уништи било које иранско пловило у случају да "малтретирају" америчке ратне бродове, и све то након поморског инцидента у Персијском заливу, а који је удаљен око 7.000 миља од америчке територије.
Изгледа крајње мало вероватно да би Трамп изненада одустао од такве политике. Барем зато што је и сам упозорио америчке „непријатеље“ да се Вашингтон „никада не би устручавао да делује“, уколико амерички грађани или војници по том питању буду „угрожени“.
Ипак, можда је имао право барем о једној ствари када је рекао да "посао америчких војника није да поново обнове стране земље". На крају, америчкој војсци тешко иде тај задатак, јер је позната по бомбардовању болница у Авганистану и разарању сиријске Раке и ирачког Мосула готово до темеља, и све то у процесу њиховог "ослобађања".
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / Ammar Awad / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Ирак
- Авганистан
- Трамп
- сукоби
- рат
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »