BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Оптимизам прешао у мрачну ноћну мору“: Став Пјонгјанга две године након сусрета Кима и Трампа

РТ: „Оптимизам прешао у мрачну ноћну мору“: Став Пјонгјанга две године након сусрета Кима и Трампа
12.06.2020. год.


Пјонгјанг није добио значајне уступке од САД-а током две године од мировног самита у Сингапуру, тако да Доналду Трампу више неће бити дозвољене бесплатне дипломатске победе, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Северне Кореје.

Пре две године, лични састанак америчког председника Доналда Трампа и врховног вође Северне Кореје Ким Џонг Уна дао је наду у побољшане односа између две земље. Сада, без видљивог напретка, Пјонгјанг сумња да има смисла "држати се за руке", рекао је министар спољних послова Ри Сон Гвон.


Нада да ће се самит у Сингапуру 2018. „померити у очају“ и „чак и мали трачак наде оптимизма за мир и просперитет на Корејском полуострву прешао је у мрачну ноћну мору“, изјавио је министар, пренела је државна новинска агенција КЦНА.


Пјонгјанг је Вашингтону понудио бројне једностране уступке, укључујући уклањање нуклеарног тестног полигона, враћање посмртних остатака америчких војника који су погинули током Корејског рата, ослобађање "осуђених злочинаца америчке националности", и обустављање свих нуклеарних и ракетних тестова, рекао је Ри. Све је то Трампова администрација узела као дипломатску победу, али Северна Кореја није добила ништа заузврат.

Уместо тога, Вашингтон је наставио да прети Пјонгјангу својим нуклеарним оружјем, док је наоружава јужнокорејску војску напредном офанзивном техником, „оптерећујући“ њену владу „плаћањем астрономске своте новца“.

Без икаквих уступака за Северну Кореју, "питање је да ли је било потребно руковати се у Сингапуру", рекао је дипломата.

"Ништа није лицемерније од празног обећања."

 

 

Ри није саопштио о било каквим конкретним променама политике које би Пјонгјанг могао учинити, али је споменуо да је, супротно инсистирању САД-а на денуклеаризацији Корејског полуострва, стратешки циљ његове земље „да изгради поузданије снаге да се избори са дугорочним војним претњама од САД-а".

Самит у Сингапуру многе су медијске куће сматрале историјским догађајем, чиме је започео период смањења тензија после времена великих несугласица и тензија између САД и Северне Кореје. Али чак и у то време, скептици су истакли да од састанка није дошло до значајнијег унапређења односа.


Вашингтон инсистира на потпуном уклањању нуклеарног арсенала Северне Кореје, што Пјонгјанг доживљава као једину ствар која може одвратити потенцијалну инвазију САД-а и његових савезника.



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS / Jonathan Ernst / RT / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА