РТ: „Прекинућемо све везе“: Трамп о могућим мерама против Кине
Амерички председник Доналд Трамп осудио поступање кинеске владе због пандемије коронавируса. Његова претња да ће „прекинути све везе“ са Кином у складу је са новом, чврстом линијом коју је гурнула његова администрација.
"Веома сам разочаран Кином", рекао је Трамп у интервјуа за Фокс бизнис нетворк. "Тражили смо да пређемо преко тога, а они су рекли не", наставио је Трамп, поменувши фебруарску понуду Центра за контролу и превенцију болести граду Вухану погођеним коронавирусом.
На питање какву ће акцију предузети против Кине, Трамп је одговорио: "Много је ствари које бисмо могли учинити. Могли бисмо прекинути све везе". Позивајући се на трговински дефицит САД-а с Кином, Трамп је рекао да би се прекидом дипломатских веза с Пекингом "уштедело 500 милијарди долара".
Републиканска странка се бави кривицом Кине за избијање коронавируса. Према стратегији која је објављена прошлог месеца, САД-а би требало да "нападну Кину", а њихове демократске ривали су описани као "мекани" на источноазијску велесилу. Као такво, Трампова саопштења савршено подсећају на његове честе нападе на Кину током његове предизборне кампање 2016. године.
Међутим, два дана пре него што је Трамп говорио за Фокс, кинески увозници су купили скоро 250.000 тона соје у САД-у, под условима првог дела трговинског споразума потписаног у јануару. По договору, Кина се обавезала да ће у наредне две године купити најмање 200 милијарди вредности америчке робе у замену за ублажавање царина на кинески извоз у САД. Када је уговор потписан, Трамп је ове обавезе о куповини схватио као "солидну победу за наше пољопривреднике и произвођаче".
С обзиром да су кинески званичници наводно разматрали раскид споразума и преговарање о новом, Трамп је у четвртак поновио да неће поново преговарати о споразуму.
Однос, иако каменит, за сада још увек стоји.
Али Трампова последња изјава само је један од многих знакова да се тензије између Вашингтона и Пекинга још неко време не могу угасити. Предлогом закона који је ове недеље поднео републикански сенатор Линдзеј Грејем захтева се од Кине да се придржава америчких и међународних истрага о пореклу коронавируса, те се одобравају санкције ако Пекинг то одбије.
На дипломатском фронту, државни секретар Мајк Помпео је инсистирао да САД имају "значајне доказе" да је вирус настао у лабораторији у Вухану. Помпео није пружио "огромне доказе" за које тврди да их поседују.
"Имамо пуно информација и то није добро. Било да је дошло из лабораторије или је дошло од слепих мишева, све је стигло из Кине, и требали су је зауставити. Могли су да зауставе и код извора", рекао је Помпео за Фокс.
Кина је са своје стране одбацила оштру реторику која долази из Вашингтона. Осврћући се на републиканске оптужбе, Глобал тајмс је у четвртак упозорио да ће се Пекинг осветити "контрамерама због којих ће осетити бол".
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / Kevin Lamarque / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »