РТ: Изасланик САД-а за Сирију каже да је његов циљ у Сирији да створи „живо блато“ за Русију, а не да се бори против тероризма
Џејмс Џефри, специјални изасланик САД-а за Сирију, сасвим искрено је изразио признање како види свој посао и америчке снаге у азијској земљи - створити нови Вијетнам или Авганистан за Москву.
"Наше војно присуство, иако је мало, важно је за укупне прорачуне. Зато позивамо Конгрес, амерички народ, председника да задржи ове снаге, али опет ово није Авганистан, ово није Вијетнам, ово није живо блато", рекао је Џефри током видео конференције, чији је домаћин био Институт Хадсон.
Asked why the American public should tolerate US involvement in Syria, Special Envoy James Jeffrey points out the small US footprint in the fight against ISIS. "This isn't Afghanistan. This isn't Vietnam. This isn't a quagmire. My job is to make it a quagmire for the Russians."
— Jared Szuba (@JM_Szuba) May 12, 2020
.
Долазак руских снага крајем 2015. године, на позив Дамаска, преокренуо је ток рата у Сирији. Уз њихову помоћ, сиријске снаге су потиснуле терористе "Исламске државе" и друге милитанте, укључујући припаднике "Ал-Каиде", на више фронтова и обесмислиле америчке планове за промену режима у Дамаску.
Џефри је са жаљењем признао да је руска војска била успешна у Сирији, али је устврдио да "немају политички излаз из својих проблема" са сиријским председником Башаром Асадом, а да САД настоје да понуде "пут напред" кроз УН, вероватно се позивајући на Резолуцију 2254 коју Вашингтон дуго тумачи да "Асад мора ићи".
Признање Џефрија је корак даље од његовог саопштења почетком марта, када је новинарима рекао да САД имају за циљ да "отежају" Русији помоћ сиријској влади у постизању војне победе.
Док је амерички председник Доналд Трамп у више наврата одбацио интервенције на Блиском Истоку и тражио повлачење америчких снага из Сирије, Ирака и Авганистана, он се већ више пута суочио са отпором Стејт департмента и Пентагона, још увек усмереним на стратегију претходне администрације на промену режима.
Џефријево помињање "живог блата" попут Авганистана је посебно злослутно, с обзиром на то да је управо оно што је урадила Картерова администрација 1978. године, прикривајући подршку исламским милитантима у тој земљи да изазове совјетску интервенцију. Према Картеровом саветнику за националну безбедност, Збигњеву Бжежинском, ово је учињено како би се СССР намамио у њихов скупи, непрестани рат, какав су САД доживеле у Вијетнаму
Бжежински се хвалио својом улогом у тим напорима, одбацујући пад исламистичког тероризма који је сукоб створио као неважан у односу на победу САД-а у Хладном рату, и то мало пре напада 11. септембра 2001. када су САД покренуле инвазију на Авганистан, а Трампова администрација још увек се бори да извуче снаге из ове азијске земље.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- Америчко војно возило на путу Рака-Ал Хасака, фото: © Sputnik / Mikhail Voskresenskiy / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »