САД: Претња од Русије није само спољна или војна
Амерички подсекретар за политичке послове Дејвид Хејл на сведочењу о „Будућности америчке политике према Русији” пред спољнополитичким одбором Сената казао је да "претња од Русије није само спољна или војна".
Москва, тврди Хејл, користи дигиталне технологије како би „циљала Америку и њене демократске савезнике изнутра”.
"Ове акције укључују мијешање у изборе и сложене операције утицаја са снажним ресурсима у режији највиших нивоа руске владе у самом срцу западног света. Русија не врши дискриминацију по политичкој идеологији или страначкој линији. Њихов циљ је поткопаju демократске институције, правећи поделе у демократским и плуралистичким друштвима", рекао је Хејл.
Амерички дипломата је рекао да НАТО оснива две нове команде, једну у САД-у, фокусирану на обезбеђивање критичних прекоокеанских морских линија комуникације, а другу у Немачкој како би побољшао логистичку подршку.
“Ове НАТО команде ће створити тимове за подршку како би се наши савезници суочили са новим и развијајућим руским претњама попут сајбер напада. Такође ће покренути велике, вишегодишње иницијативе за јачање мобилности, спремности и способности Алијансе”, наводи Хејл.
"Савез је ојачан и додатним НАТО чланицама које се боре са руским утицајем, међу којима је Црна Гора."
“НАТО савез је такође ојачан укључивањем додатних чланица. Црна Гора је у јуну 2017. године приступила НАТО-у. Захваљујући раду овог Одбора и целог Сената, Северна Македонија је на путу да постане најновија чланица НАТО-а након што преостале државе чланице НАТО-а одобре споразум, као што је Сенат урадио у октобру”, додао је Хејл.
"Разумевање руских претњи од суштинског је значаја за развој дугорочног одговора на њих."
Додаје и да су САД под Доналдом Трампом предузеле досљедне акције против "покушаја Москве да поткопа америчке интересе и интересе њених савезника и партнера широм света".
“Сједињене Америчке Државе ће наставити да користе све одговарајуће алате националне моћи, укључујући дипломатију, да би се одбраниле од било каквих даљих претњи Москве и да би унапредиле и заштитиле интересе Америке и наших савезника и партнера. Kао што је наведено у председниковој Националној безбедносној стратегији, Америка је конкуренција великих сила.”
Америчка администрација, додаје он, Русију посматра као "одлучног и сналажљивог конкурента Сједињених Држава".
“Да бисмо унапредили шире америчке интересе, ми у основи не тражимо противнички однос са Русијом. Остајемо отворени за сарадњу с Москвом када се она усклади са нашим и савезничким интересима. Ипак, америчка администрација ће штитити националну безбедност САД и безбедност наших савезника када Москва покуша да их угрози”, закључио је Хејл.
- Извор
- фото: © РИА Новости / Наталья Селиверстова/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- САД
- односи
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »