Шешељ: Залажемо се да Србија уђе у државну заједницу Русије и Белорусије
Усвајање Индивидуалног плана партнерства (ИПАП) Србије и НАТО-а и посета делегације америчког Стејт департмента ради објашњења санкционе политике против Русије резултат су покушаја Београда да „седи на две столице“, рекао је за РИА Новости Војислав Шешељ, лидер Српске радикалне странке (СРС).
Министарство спољних послова Србије саопштило је у четвртак да је коначно усвојен Индивидуални акциони план партнерства (ИПАП) Србије и НАТО-а за 2019.-2021. годину. Први индивидуални план партнерства одобрила је Влада Србије, а потом и руководство Северноатлантског савеза почетком 2015. године, а потом продужен 2017. године. Главни делови документа су спољна и безбедносна политика, унутрашње и економске реформе, одбрамбена и војна питања, јавна дипломатија, научна сарадња, управљање кризама и планирање у ванредним ситуацијама. Нови документ, како је наведено, представља "још једну потврду растућег тренда партнерства Србије и НАТО-а".
У петак је специјални представник америчког Стејт департмента Томас Зарзецки допутовао у Београд да упозна првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивицу Дачића с правилима за увођење санкција трећим земљама због сарадње с руским одбрамбеним структурама. Према лидеру србских радикала, то је акт директног притиска на Србију.
"Долазак америчке делегације данас у Београд манифестација је притиска на Србију. То је додатни притисак како би се преусмерили искључиво на Запад и прекинули пријатељске односе са Русијом и Кином, војну сарадњу са Русијом и придружили фронту блокирања Руске Федерације у Европи, увођења санкција и тако даље", рекао је Шешељ.
"Противимо се томе и критикујемо режим у Београду због покушаја да седи на две столице. То се показало немогућим, како истичу западни партнери. Залажемо се да Србија уђе у државну заједницу Русије и Белорусије, да се придружи ОДКБ-у и свим врстама Евроазијске интеграције, као и за максималну економску и политичку сарадњу с Кином“, нагласио је саговорник агенције.
Председник Србије Александар Вучић је крајем октобра на вежби „Славенски штит“ потврдио да је Београд наручио један ракетни систем „Панцир-С“ у Русији и нагласио жељу Србије да има и ПВО систем С-400. Раније су српске власти купиле седам хеликоптера Ми-17 и Ми-35 у Руској Федерацији, а такође су добиле шест ловаца МиГ-29 и 10 оклопних транспортера БРДМ-2МС у оквиру војне и техничке помоћи.
- Извор
- Фото: © РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »