BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Палмер: Србије трује атмосферу лобирањем код других земаља да повуку признање Косова

Палмер: Србије трује атмосферу лобирањем код других земаља да повуку признање Косова
03.09.2019. год.
"САД желе да виде међусобно признање као централну тачку договора"


Циљ ми је да што пре вратим Београд и Приштину за преговарачки сто и да осигурам договор, поручује Метју Палмер у интервјуу Танјугу, првом од именовања за специјалног изасланика САД за Западни Балкан.

 
Новоименовани амерички изасланик истиче да је прихватио ту функцију зато што мисли да може да се постигне споразум о нормализацији односа Београда и Приштине, који би, како он каже, "трансформисао цео Балкан, отворио европски пут Србије и Косова и био позитивна ствар за регион, Европу и САД”.
 
„Решење косовског питања је на мојој агенди веома високо. Имамо могућност и желимо да је искористимо”, каже Палмер и прецизира да је његов циљ да што пре врати стране за преговарачки сто и осигура договор.
 
„Имамо изборе на Косову 6. октобра, а у Србији ће бити одржани на пролеће. Имаћемо могућност за наставак преговора између два избора коју треба да искористимо. Надамо се да ће обе стране искористити ту прилику која се указује”, нагласио је он.
 
Палмер је казао да у овом процесу постоји низ изазова, а да је један да се што пре наставе преговори, а други да се пронађе довољно заједничког основа за преговоре.
 
Изразио је наду да ће идућа "косовска влада" прихватити да суспендује таксе како би омогућила обнову дијалога, и да ће Београд "зауставити своје напоре на међународној делегитимизацији Косова и лобирање код других земаља да повлаче признање", преноси Танјуг.
 
Све то, према његовим речима, „трује атмосферу” и чини тешким повратак преговорима у конструктивном духу.
 
Упитан ако нема црвених линија у дијалогу, као што се званично понавља, у чему је проблем, на пример, што Србија лобира против независности самопроглашеног Косова, Палмер каже да је лобирање изазвало таксе, а оне су постале препрека напретку у дијалогу, а на другој страни Београд их сматра разлогом да се не врати за преговарачки сто.
 
„Тако нешто није од помоћи. Лобирање код, пре свега малих земаља, да повуку признање, је можда тактички успех за Србију, али кошта Београд да очува свој интерес и постићи договор о нормализацији. Надамо се да ће обе старне разумети своје интерес и постићи договор”, казао је он.
 
САД би желеле, не крије Палмер, да виде међусобно признање као централну тачку договора.
 
Истакао је да је циљ САД да подржи дијалог и споразум из којег би, како казе, сви изашли тако, да су заштитили своје основе интересе. Нагласио је да нико не треба да има осећај да је изгубио, и да нема разлога да компромис буде победа за Србију, такозвано Косово и међународну заједницу.
 
„То ће захтевати компромис, неку врсту емпатије, разумевање како друга страна гледа на ствари и спремност на сарадњу у проналажењу договора који би био локално прихватљив, а уједно би могао да се грађанима представи као право решење”, објаснио је Палмер.
 
Рекао је да САД и Србија желе исту ствар - напредак ка европској будућности Србије.
 
„Желимо европску перспективу за Србију, а постићи је захтева решење косовског питања. Србија има подршку САД у том процесу као што је има Косово. Ми желимо да помогнемо странама да се састану, идентификују тачке заједничког интереса, али и разлике и да дођу до споразума који би био најбољи за њихову будућност”, објаснио је.
 
На питање шта САД подразумева под компромисом, у ситуацији у којој је јасно да Београд неће пристати да призна Косово, а да не добије ништа, Палмер је рекао да није на САД да говори шта је компромис и да је важно да стране преузму саме одговорност за тај процес.
 
„Ми смо спремни да сарађујемо са властима у Београду и Приштини подржавајући напредак. Веома је важно да споразум буде нешто локално, а не нешто што је написано у Вашингтону и потом наметнуто странама. Тако нешто не би била стабилна будућност”, сматра Палмер.
 
На питање шта уколико дакле не дође до договора, Палмер одговара да би у том случају сви били на губитку.
 
„Надамо се да је могуће постићи споразум, а у том процесу могу да рачунају на пријатељство, подршку и активно ангажовање САД”, рекао је Палмер.
 
У дијалогу, сматра, има много тема о којима треба разговарати, јер свако одрживо решење садржи мултидимензионални, политички, економски и безбедносни аспект, као и културни по питању положаја имовине Српске православне цркве.
 
„Све су то отворене теме о којима треба разговарати. Има много елемената за разговор”, поручује Палмер.
 
На питање да ли су одржива тумачења дела јавности да се пожуривање запада да до решења косовског питања дође до јуна повезује са изборима у САД и жељу Доналда Трампа да решење буде у његовом мандату, Палмер је рекао да жеља да се постигне решење није вођено америчким политичким календаром, већ чињеницом да ће спор што дуже траје остати нерешен и биће теже да се напредује ка договору.
 
„Надам се да ће и стране разумети потребу хитности и да ће што пре моћи након избора на Косову и формирања владе моћи што пре да се врате дијалогу”, закључио је Палмер.


  • Извор
  • фото: Снимак екрана / N1/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА